top of page

KRS, İŞTE SANA BİRKAÇ ÖNERİ

KRS ssanatçı tipi müziğe büyük bir tutku ile bağlıdır. KRS sanatçı tipleri genel olarak müzik eğitimini kısa bir süre devam ettirdikten ve bir topluluğun parçası olduktan sonra fikirlerini değiştirmeye meyillidirler. İşte senin için birkaç öneri...

1- YETENEK: KRS, hiç kimse ilk doğduğu andan itibaren mükemmel bir müzik yapma yeteneği ile doğmadı. Yetenek, pratik yapmakla yani sıkı çalışmakla geliştirilir. Pratik ise, teorik eğitim ile hızlanan ve sağlamlaşan bir faaliyettir. Yeteneksiz olduğun düşüncesine sık-sık kapılıyorsan bil ki, senin ihtiyacın olan tek şey aklını gerçekten vererek müziği sıfırdan öğrenmeye başlamak. Unutma, herkes senin gibi başlıyor.

 

2- ÇEVRE: KRS tipi sanatçılarının birçoğu çevresinin etkisinde kaldığı için kendi hayallerinden vazgeçme evresine düşüyor. KRS, SAKIN AMA SAKIN başkalarınınsenin hayallerini gölgelemesine izin verme. 20 yıl sonra hayatında olmayacakinsanları dinleme. Geleceğini kendin inşa et. Neden mi? İşte sana sebepleri
 
- Müzik endüstrisinde hiç bulunmamış, hiç konser vermemiş, hiçbir sanatla ilgilenmemiş, hiç kimsenin takip etmediği, standart bir hayattan başka bir hedefi olmayan insanları neden dinleyesin ki? Onlar senin vizyonuna sahip değiller ve hiç bir zamanda olamayacaklar. Onların tek yapacakları şey, sen başarana kadar sana "başaramayacağını" söylemek, başardıktan sonra ise "başaracağını biliyordum" demek. Onlar senin yapmaya çalıştığın hiçbir şeye hayatlarında tanık olmamışlar. Niçin onları dikkate alasın ki?

- Eğer ailen sana müziği bırakman gerektiğini söylüyor ise, bunun sebebi onların bu endüstride neler yaşanabileceğinden haberdar olmayışlarıdır. Bu sektör dışarıdan insanlara ekstrem bir sektör gibi gelebilir. Bunun sebebi onların sektör hakkında yeterince bilgiye sahip olmamasıdır. Bu yüzden ailen bu işe sıcak bakmıyorsa, senin yapabileceğin tek şey onların üstlerine gitmemek ve onları yavaş-yavaş eğitmektir. Ailene sektörde olabilecekleri göster, ilk önce ailendeki bir bireyi eğiterek başla, daha sonra 3 diğerlerine zaman gelecektir. Fakat onları kendine inandırmak istiyorsan, öncelikle sen kendine inanmalısın.

3- RUTİN: Eğer okula gidiyorsan veya çalışıyorsan ya da ihtiyacı olan birinin yanında olmak zorundaysan müzik eğitimini 24 saatin içerisinde bir yere sıkıştırmak zor olabilir. Eğer bu durumda isen şunu bilmelisin ki güzel bir kariyer, büyük fedakarlıklar ister. Hiç kimse güzel bir geleceği, bayramda dağıtılan şeker gibi avucuna yerleştirmeyecek -sıkı sistemli ve sabırlı bir çalışma düzenine ihtiyacın var. KRS, her gün 6 saat eğitim görmek mesele değil. Senin ihtiyacın olan şey, haftalık programını çıkartmak ve haftanın 2-4 gününe müzik eğitimini yerleştirmek. Bunlar 1 veya 2'şer saatlik seanslar olabilir. Mümkün olduğunca yorgun olmadığın, dinç olduğun ve kendini öğrenmeye verebileceğin saatleri seçmelisin. Eğer işe veya okula gidiyor ve sonrasında yoruluyorsan ve tek yapmak istediğin TV veya PC başında zaman öldürmekse, müzik eğitimini bu saatlere yerleştirme. Bunun yerine çalışmak istediğin günlerde 1-2 saat erken kalk ve eğitimini al. Tek ihtiyacın olan güzel bir kaynak.

Youtube, ihtiyacın olan en iyi kaynaktır. Sadece öğrenmek istediğin başlığı veya konuyu gir ve karşına yüzlerce video çıkacaktır. Eğer ev halkını rahatsız etmek istemiyorsan, kulaklıkla izle. Ama mutlaka izle... Youtube'un en can sıkıcı ve iştah kırıcı yanı, sürekli bir kişinin anlatımından diğer bir kişiye sıçramaktır. Bir kişinin anlatım şeklini tam beğenmeye başladığın anda, hemen farklı bir videoya geçmek zorunda kalıyorsun. Bu da doğaldır ki öğrenim verimini düşürüyor...


Eğer bu senin için bir problem ise, bizim (EMA) eğitim kitaplarımızdan yararlanabilirsin. 2021'in üçüncü çeyreğinde 2 adet kitap yayınladık. Birincisi "Mixing: Ustası Ol", ikincisi ise "Başarılı bir sanatçı kariyeri nasıl oluşturulur?" sorusunu cevaplayan ve size bir kariyer yol haritası çıkarıp, kariyer koçluğu yapan "Music Business: Ustası Ol". Bu kitapların en çekici yanı, okurken sürekli başka bir anlatım ile karşılaşmamanızdır. Yani "Şurada ufak bir video vardı, burada şunu demişti, sanki şurada bir makale vardı...vb." derdi yok. Tek kaynak, full bilgilendirme. Bir rutine girmek istiyorsanız ve sürekli kaldığınız yerden bir dizi izler gibi devam etmek istiyorsanız size her şeyi adım-adım sıfırdan anlatan kitaplarımızı öneririz. Next!
 
4- REALİSTİK YAKLAŞ: KRS sanatçı tipine sahip olan insanların bir kısmı ise, müzik endüstrisine gerçekçi yaklaşamadığı için kendilerine bir gelecek hayal edemiyorlar. 4 Müzik evrensel bir dildir, yani bu sanatın eğitiminin temellerini güzel attığınızda ve bu sanatı üretebilecek mutlu ortamı yakaladığınızda, ortaya çıkan tek bir parça sizi 1 hafta içerisinde ünlü yapabilir. Bu endüstride başarıya her zaman tek bir parça ötedesin. İşte bu yüzden bu yarışı acele eden tavşan değil, sistemli bir şekilde, yavaşça fakat uzunca bir süre ilerleyen kaplumbağa kazanacaktır. Müzik endüstrisinde başarı sabır ister, nefesini en uzun süre tutan bu yarışı kazanacak. Tek yapman gereken sürekli olarak üretmek ve ürettiğini yayınlamak. Yayınlamadığın parçaların kariyerine hiçbir faydası yok. Tabiki de kariyerinin ilk birkaç ayında yaptığın amatör parçaları yayınlamak zorunda değilsin. Fakat 1-2 yılını doldurduysan ve dinlenebilir parçalar yapabiliyorsan, parçalarını yayınlamalısın. Utanıyor musun? Çevrendeki hiçkimsenin haberi olmayan bir isim altında yayınla!

"Bana yara bandı verme, beni komple iyileştir doktor!"
Diyenlerden misin?

bottom of page