PRODÜKTÖRLER İÇİN

MÜZİK ENDÜSTRİSİNDE

BAŞARILI OLMA

FORMÜLÜ

Bütün prodüktörlerin tek bir amacı vardır, müzik endüstrisinde saygın, tanınan ve başarılı bir sanatçı olmak; müziği meslek haline getirmek ve sanatından para kazanmak. İşte bu çizelge, size bu yolda ilerlerken öğrenmeniz gereken bütün yetenekleri ve ileride sizi bekleyen aşamaları gösteriyor.

 

Not: Eğer amacınız TikTok videoları çekerek şans eseri bir gecede patlamaksa bu çizelgeyi inceleyerek kendinizi yormayın. Bu çizelge sadece kariyerinde elde etmek istediği başarıyı şansa bırakmak istemeyen sanatçılar için tasarlandı.

Müzik Endüstrisi

Idea

(Fikir)

Oluşturmak istediğiniz sanatın üzerinde taşıması gerektiği duyguların ve sahip olduğu temanın belirlenmesi

Writing

(Yazım Aşaması)

Parçanın sözlerinin, melodisinin yazılması.

chips-bag-mockup-featuring-a-customizabl
MOUSEPAD PNG.png

Recording

(Kayıt)

Sözlerin veya enstrumanların kaydı.

Arranging

(Aranje)

Kayıtların dijital ses istasyonu yani DAW'da kompozisyonunun yapılması ve genel şeklinin oluşturulması.

Mixing

Parçadaki bütün ses elementlerinin daha dinlenebilir olması için aynı bir odunun yontulması gibi, seslerin yontulması ve güzelleştirilmesi.

mockup-of-a-squared-book-placed-on-a-cus

Mastering

Parçanın ses yüksekliğinin endüstri standartlarına çıkartılması ve yayınlamaya hazır hale getirilmesi.

Idea of the brand

(Markanın Fikri)

Markanızın ana fikrinin ortaya atılması. Bu aşamada markanızı 3 kelime ile özetleyebilmelisiniz.

Örn:

Elektronik Müzik Akademisi - Yardımsever, Pozitif, Eğitici

Creating the brand

(Markayı oluşturma)

Markanızın sosyal medya hesaplarının oluşturulması, logonun, renklerin, konuşma tarzının, görsel tarzın belirlenmesi.

Growing the brand

(Markayı Büyütme)

Sosyal medya içeriklerinin üretilmesi, insanlarla ilişki kurulmaya başlanması. Buradan sonra öğrenmeniz gereken ufak alt başlıklar aşağıda sıralanmıştır.

Social Media Marketing

Sosyal medyada pazarlama

Traditional Marketing

Geleneksel pazarlama

Adding Value to others

İnsanlara değer katma

Building Relationship

A2A - A2L - A2C -A2P

İnsan ilişkileri

A2A - Artist-Artist (Sanatçılar ile ilişki kurabilme)

A2L - Artist-Label (Label ile ilişki kurabilme)

A2C - Artist-Customer (Müşteri/Dinleyici ile ilişki kurabilme)

A2P - Artist-Promoter (Promotörler ile ilişki kurabilme)

Creating Content

Kullanılan platformun karakteristiklerine özgün içerik üretebilme

Art of Giving Free

Oluşturulan kitleye "ücretsiz" servis, jest, ürün verme

Drive/Motivation

Motivasyonu ve performansı koruyabilme

Die Hard Fan Base

(Kemik Kitle)

En az 1.000 adet hayran

Müzik endüstrisinde başarılı olmak için kazanmanız gereken yetenekler ve aşmanız gereken aşamaları daha kolay anlayabilmeniz için 2'ye ayırdık. Bunlardan ilki, başarıya ulaşmanız için ustalaşmak zorunda olduğunuz sanat kısmı, yani kaliteli müzik yapabilme. İkincisi ise Business yani markalaşma kısmı, bu kısım olmadan müziğiniz ne kadar kaliteli olursa olsun başarılı olma şansınız çok düşük. Yani başarıya ulaşmak istiyorsanız, bu iki alanda da ustalaşmak zorundasınız. Müziğinizin yayınlandığını ne kadar çok kişi bilirse, başarıya o kadar çok yaklaşacaksınız.

Sanatçı

Her ama her markanın daimi amacı, dünya üzerinde yaşayan herkese ulaşabilmektir.

Art

(Sanat)

Business

(Marka)

Bu sayfa mobil cihazlarda görüntülenememektedir. Lütfen bilgisayarınızı kullanınız.

Not: Bu aşamaların eğitimlerinin tamamlanması kişiye göre değişse de 4 yılınızı alacaktır.

Not: Markalaşma süreci aynı müzik eğitimi gibi zaman ister. 1-2 ay içerik ürettikten sonra takipçi kazanamadığınız için her şeyi bırakamazsınız. Bu işe girdiyseniz ve ilk 1.000 gerçek hayran'a 3-4 yıl içerisinde ulaşamazsanız bunun normal olduğunu bilmelisiniz. Bu süreçte de aynı müzik eğitimi gibi öğrenmeniz gereken çok şey var, yukarıda da bunları listeledik.

Release

(Yayınlama)

Ürün, parça, albüm, bilet... Başarıya ulaşmadan önce bir şeyler yayınlamış ve sürekli bir şekilde yayınlıyor olmanız lazım. Sürekli büyüme ve sürekli gelir, sürekli faaliyet göstermekten geçer.

"Constant Growth comes with Constant Output"

Mükemmel sanatınızı ortaya koydunuz ve yayınladınız, kemik kitleniz ile paylaştınız ve destek aldınız. Peki, daha fazla kitleye nasıl ulaşacaksınız?

Mükemmel sanat ve mükemmel business'ı birleştir ve buna uzun süre devam et.

Bu aşamada her zaman en düşük fiyatla büyümeyi tercih etmelisiniz. İşte bu aşamada organik olarak büyümenizi sağlayacak etkenleri öğrenmelisiniz. Bir sanatçı için en sağlam ve organik olarak hayran kazanma yolu canlı show'lardır.

PR

(Reklamlama)

Bu aşamada yayınladığınız ürününüzü pazarlayabiliyor olmalısınız. Parçalarınız çıktıktan sonra büyük bir gelir beklemeyin. Sanatçıların esas gelir kazandığı kanallar, canlı performans gelirleri, merch yani markalı eşyalarınızdan gelen gelirlerdir. Normal dinleyiciler parçalarınızı dinlerken hayranlar ise sizin markanızdan alışveriş yaparlar. Eğer gerçekten müziği mesleğiniz haline çevirmek istiyorsanız, ilk amacınız 1 milyon dinleyici kitlesi değil, 1.000 kişilik hayran kitlesine ulaşmaktır. Eğer 1.000 adet hayranınıza her yıl 100 dolarlık satış yapabilirseniz, bir sonraki aşamaya geçmiş olursunuz...

2_edited.png

1.000 Kişi x 100$ Satış (Yıllık) = 100 Bin $ (Yıllık gelir)

Bir sanatçı olarak işte bu yüzden milyonlarca dinlenmeye ulaşmadan önce, sizden t-shirt, konser bileti alacak 1.000 kişiye ulaşmalısınız.

Success

(Başarı)

Para kazanmaya başla

Gündelik işini bırak

Bu aşamada artık ürün, bilet satışlarınızdan gündelik işinizi bırakabileceğiniz kadar gelir elde etmeye başlamışsınız demektir. Paranızı 12 ay kendinize yetecek kadar biriktirin ve dilerseniz mesleğinizi bırakıp, müziği full zamanlı yapmaya başlayın. Eğer müziksel faaliyetinizi bitirmez, yeniliklere ayak uydurabilir, kitlenizle iletişimizi kopartmaz ve sürekli büyümeyi hedeflerseniz...

Business yeteneklerini ve bilgini geliştirmek için Instagram gönderilerimizi takip et. Ekibimiz sanatçılara özel business gönderileri ile seni başarı serüveninde destekleyecekler.

Make music for living

Hayatını müzikten kazan

Artık hayatınız boyunca hayallerinizi yaşayabilirsiniz. Bu süreçte çevrenizi ve kendinizi yıpratmamaya çalışmalı ve sabırlı olmalısınız. Müzik eğitiminize başladıktan sonra 4 yıl içerisinde müzikten herhangi bir sürekli gelir kazanmayı beklemeyin. Kendinizi geliştirin, eğitiminize sürekli devam edin. En başta dediğimiz gibi, bu çizelge bir gecede patlamayı hedefleyenler için değil hayalleri uğruna fedakarlık üzerine fedakarlık yapıp çalışabilecek bireyler için yapıldı. Eğer eğitiminizi ve markalaşmanızı sağlam temeller üzerine kurup, 1.000 kişilik kitlenize ulaşana kadar çabalarsanız, hayalleriniz bir gün gerçeklere dönüşecekler.

Bu süreçte yalnız değilsin.

Akademi yanında.

Türkiye'deki 10 bini aşkın sanatçının müzik eğitimine 3 yıldır katkıda bulunuyor, 1.000'i aşkın öğrencimize kitaplarımızla destek veriyoruz. Business serüveni sana uçsuz bucaksız bir yolmuş gibi gelebilir. Bu süreçten gözün korkmasın. Ekibimiz senin işine yarayacak günlük bilgileri her gün sana Instagram'dan ulaştırmaya çalışacak. Umuyoruz ki varmak istediğin noktaya ulaşmaya çalışırken senin yanında olacağız...

Her zaman olduğu gibi, Akademi herkese başarılar diler!