top of page

Gitarınızdan Gelen Gürültüler ve Çözümleri

İster pratik yapın veya performans sergileyin, sık sık bir yerlerden gelen gürültü, vızıltı veya uğultu duyuyorsanız, bu sizin canınızı sıkmaya başlayacaktır. Bu gönderimizde, gitarınızdan gelen istenmeyen sesleri nasıl tespit edebileceğinizi ve çözeceğinizi açıklayacağız. Burada anlatılanları uyguladıysanız ve gürültü hala devam ediyorsa, bu amplifikatörünüzden veya pedallarınızdan geliyor olabilir.

DISTORTION + BATARYA


Çözüm: Bataryayı Değiştir


Bataryalar genellikle aktif elektroniğe sahip gitarlarda bulunur. Ön amfi veya dahili ayarlayıcıya sahip akustik gitarların bir süre sonra bataryasının değiştirilmesi gerekecektir. Genellikle, piliniz azalmaya başladığında, sinyalinizde bozukluklar meydana gelir, aynı zamanda seste distort olma durumu veya ses seviyesi düşmesi de yaşayabilirsiniz.


PRO TIP: Şarj edilebilir piller, tek kullanımlık pillere göre daha düşük voltaj üretir ve çok sayıda gürültü sorununa neden olabilir.


İyi bir markanın ürettiği tek kullanımlık piller kullanmanızı öneririz.


BUZZ SESİ


Çözüm: Frekansları Zayıflat


Gitarınızın aktif elektroniği varsa (veya 9v pil gücü gerektiriyorsa), yüksek frekanslarda bir "vızıltı" fark edebilirsiniz. Bu tipik olarak elektroniklerden kaynaklanan bir gürültüdür ve farklı modellere göre değişiklik gösterir. Kolay çözümü ise, gürültüyü bir ekolayzer ile azaltmaktır. EQ'nuzdaki farklı bantları artırarak rahatsız edici frekansı kolayca bulabilirsiniz. Bunun sesinizi etkileyeceğini unutmayın, bu nedenle tüm tonunuzu kaybetmeden gürültüyü ortadan kaldırmak arasında bir denge bulmanız gerekir.


"HUM" SESİ


Çözüm: Frekansları Zayıflat


Gitarınızın aktif elektroniği varsa (veya 9v pil gücü gerektiriyorsa), yüksek frekanslarda bir "vızıltı" fark edebilirsiniz.


Bu tipik olarak elektroniklerden kaynaklanan bir gürültüdür ve farklı modellere göre değişiklik gösterir. Kolay çözümü ise, gürültüyü bir ekolayzer ile azaltmaktır.


EQ'nuzdaki farklı bantları artırarak rahatsız edici frekansı kolayca bulabilirsiniz.


Bunun sesinizi etkileyeceğini unutmayın, bu nedenle tüm tonunuzu kaybetmeden gürültüyü ortadan kaldırmak arasında bir denge bulmanız gerekir.


VOLTAJ GÜCÜ VE GÜRÜLTÜ


Çözüm: Güç Dengeleyicisi Kullan


Sürekli farklı yerlerde çalan bir müzisyen olduğunuzda, hangi kalitede güç elde edeceğinizi asla bilemezsiniz! Hoparlör / pedal panonuz / PA sisteminiz temiz güç almazsa, parazit sesi almanız olasıdır. Bir güç düzenleyiciyle aynı devre üzerindeki sahne ışıkları, dimmer anahtarları ve diğer cihazlardan istenmeyen parazitleri kaldırın.


GROUND SORUNU


Çözüm: Dip Sorununu Çöz


Gitarınızdan daha yüksek sesli bir gürültü, vızıltı veya uğultu duyuyorsanız, gitarınız dip sorununa sahiptir. Gitarınızda bu sorun varsa, zeminin yeniden lehimlenmesi gerekecektir.


KABLO SORUNLARI


Çözüm: Kabloları tamir et veya değiştir


Hareket halindeyken kablolar çok fazla aşınma ve darbe alabilir. Onları iyice sararak kablo hasarını önleyin. Kablonuzu kırabilecek kıvrılmalara ve keskin kıvrımlara dikkat edin.


İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page