top of page

SONUÇ

Sonuç olarak artık bulunduğumuz endüstride başarılı bir kariyer oluşturabilmeniz, sağlıklı ilişkiler kurabilmeniz ve doğru ortaklıklar içerisinde bulunabilmeniz için hangi yeteneklerinizi geliştirmeniz gerektirdiğini biliyorsunuz. Bu bütün süreçte size verdiğimiz bilgiler sadece bu yeteneklerin en temeli ve arkalarında yatan mantıktı.

Hadi özetleyelim!

2_edited.png

BUSINESS

  • Markalaşma

  • Pazarlama

  • İlişkiler

  • Mantalite

BUSINESS

Kim İçin?

Müzik endüstrisinde başarılı bir yere sahip olmak isteyen ve hayatını müzikten kazanmak isteyen kişiler için.

Nedir?

Sanatçının başarılı bir kariyer oluşturması için bilmesi gereken bilgiler bütünüdür.

Neden?

Sağlam bir kariyer oluşturmak, sağlam bir marka oluşturmaktan geçer. Sağlam bir marka oluşturmak istememizin sebebi ise sanat kariyerimizin geleceğini şansa bırakıp riske atmamaktır.

Nasıl?

Doğru pazarlama ile daha çok kitleye ulaşarak sıfırdan bir sanatçı markası yaratıp daha sonra da bu kariyeri doğru hamleler ile süsleyip markamızın gelir kazanmasını sağlayarak.

Ne Zaman?

Bir sanatçının piyasada gerçekten etki yaratabilecek parçalar çıkarabilmesi için müzik eğitimini 4 yıl boyunca devam ettirmesi gerekir. Bu rakam tabiki de kişiye göre değişir.

Bu 4 yılın sonunda mükemmel parçalar yapmaya başladığında ise aklında belirecek tek soru vardır...

"Eee, şimdi ne yapacağım? Nasıl para kazanacağım? Hala gündelik işimde çalışırken nasıl kitlemi büyüteceğim? Nasıl onlara konserler vereceğim? Bu aşamaya nasıl geleceğim ben!?"

Önemli olan 4. yılınızı tamamladığınızda bu bilgileri hali hazırda öğrenmiş olmanızdır. Eğer müzik eğitiminizi devam ettirirken aynı zamanda Business eğitiminizi alırsanız, 4. yılınızı tamamladığınızda yukarıdaki gibi gelecek kaygısına düşmeyecek ve duraksamadan ilerleyebileceksiniz.

Business eğitimi müzik gibi teknik bir eğitim değildir fakat pratiğe dökmeniz için ilk önce pratiğe dökecek bir bilgi birikimine sahip olmalısınız. Nasıl uzun soluklu bir marka oluşturacağınızı bilmeli, sosyal medyayı nasıl domine edeceğinizi öğrenmelisiniz. Bütün insan ilişkileri sırlarını bilmeli ve endüstrinizi ayakta tutan motivasyonları anlamalısınız.

Bu aşamayı geçtikten sonra ise pratiğe dökecek kadar bilginiz olacak ve neyi, nerede, nasıl, neden yapacağınızı bileceksiniz. Artık tek yapmanız gereken 4. yılınızı bitirmeyi beklerken bir yandan da business pratiği sergilemeye başlamanız. Bu sayede 4. yılınızı tamamladığınızda isminiz "aç kalan sanatçı" kutusuna atılmadan gelir kazanmaya başlayabileceksiniz.

FARK ETMEZ

İster 4 yılını tamamlamış, ister tamamlamamış ol. Artık biliyorsun ki bu eğitimi almadan gerçek bir kariyer kurmak neredeyse imkansız. 

Öyle ya da böyle, her ne kadar görmezden duymazdan gelinse de, geleceğini şansa bırakmamak isteyenler için...

GERÇEK ŞU Kİ

Hiçkimse size hayallerinizdeki hayatı bir bayram şekeri gibi avucunuzun içine yerleştirmeyecek. Hiçkimse sizi yatak odanızdan alıp, başarıya götürmeyecek. Hiçkimse sizi ünlü etmeyecek. Bir gecede hiçbir TikTok sizin geleceğinizi sağlama almayacak.

Evet, bunlar yaşanmış ve imkansız olmayan şeyler. Fakat bu olaylar sadece binde bir gerçekleşen ihtimaller...

Eğer gerçekten başarıyı yakalamak istiyorsan, tırnaklarınla kazıya kazıya, geceni gündüzüne katarak öğrenmeli-çalışmalı ve başarmalısın.

8 AY

8 ay boyunca, bir sanatçını elinden tutup, A noktasından B noktasına adım adım götürecek bir kaynak üzerine çalıştık. Yılların ekibimizdeki her bir kişiye kattığı bütün tecrübeyi sizler için tek bir yerde birleştirdik. Kariyer maceranızda göreceklerinizi size adım-adım, tek-tek açıklayan bir kaynak... Yatak odasından başarıya giden bir detaylı YOL HARİTASI.

TÜRKİYE'NİN İLK

Başarılı bir sanatçı kariyeri oluşturma yol haritasını çıkarttık. Ülkemizde maalesef ki daha önceden kaleme alınmamış bu olmazsa olmaz konu hakkında size dev bir bilgi arşivi yaratmanın gururunu tatma şansını yakaladık.

Böyle bir kaynağın olmadığını fark ettiğimizde 2020 yılının sonundaydık. Henüz Mixing kitabımızı yeni yayınlamış ve de Mastering kitabımızı derlemeye başlamıştık. Farkettik ki Business konusu hiç kaleme alınmamış, tabiki de akıllıca davranmalı ve Mastering: Ustası Ol'a bir ara verip sizlere bu mükemmel konuyu tanıtmalı ve öğretmeliydik.

BİZ BAŞARDIK

Böyle bir kaynağı oluşturmanın ve Elektronik Müzik Akademisi olarak sevenlerimize bu bilgileri aktarabilmenin bizde yarattığı duygu paha biçilemez.

 

Biz, başardık.

Sıra sende.

Daha derine inmek mi istiyorsun?

'MUSIC BUSINESS:

USTASI OL'

Çıktı!

bottom of page