top of page

BUSINESS

Bu sayfamızda ise müzik endüstrisinde business dendiği zaman aklınıza nelerin gelmesi gerektiğinden genel olarak bahsetmek istiyoruz. Müzik endüstrisi her ne kadar yetenek yoğun ve öğrenmeye dayalı bir başarı getiriyormuş gibi görünsede, durum sadece bundan ibaret değildir. Başarıyı bir madalyon gibi düşünün. Bu madalyonu boyunuza geçirmek istiyorsanız, ilk önce madalyonun 2 yüzününde hakkını vermek zorundasınız.
 

Özetleyecek olursak, aileniz müziği bırakmanız gerektiğini söylüyorsa, çevreniz "saçma" işlerle uğraştığınızı düşünüyorsa bunun sebebi müzikten bir gelir elde etmemenizdir.

Müzik yayınlamanıza rağmen bir türlü istediğiniz dinlenme sayısına ulaşamıyor, yeni insanlara müziğinizi dinletemiyorsanız bunun sebebi bir kitlenizin olmamasıdır.

Diğer yandan, uzun süredir müzik eğitiminizi sürdürmenize rağmen herhangi bir sonuç elde etmediğinizi düşünüyorsanız bunun sebebi hem gelir elde edememeniz, hem de bir kitleye sahip olmamanızdır.

Sık-sık müziğe ara verme, bırakma raddesine geliyorsanız bunun sebebi en basit açıklaması ile motivasyon sağlayacak kaynaklara (para ve hayran kitlesi) ulaşamamanızdır.

Aynı davul elementlerinizin parçanızda daha etkili olmasını sağlamak için "Mixing"i öğrenmeniz gerektiği gibi, yukarıdaki sorunları çözebilmeniz için de "Business" öğrenmeniz gerekir.

Madalyonun ilk yüzü sanatınızda daha ileri gitmek için müzik eğitiminizi geliştirmenizi temsil eder. Bu yüzün adı "SANAT" tır. Diğer yüzün adı ise, "BUSINESS"dır. Business yüzü olmadan, her ne kadar yetenekli olursanız olun, müzik endüstrisinden düzenli bir gelir elde edemeyeceksiniz. Ufak-tefek kazandığınız paralar elbette olabilir. Fakat Business'ın amacı, müzik yeteneğinizi düzenli bir gelire çevirebilmek ve bu sayede müzik dışında ek bir iş yapmadan müziği meslek haline getirebilmektir. Ülkemizdeki bir çok sanatçının, müzik endüstrisinin business tarafının öneminden habersiz olması, kariyerlerinde gelişememelerine sebep oluyor. İşte bu yüzden, size büyük resmi gösterebilmek için bir önceki sayfada bütün SANAT ve BUSINESS macerasından bahsettik ve bu sayfada ise sadece BUSINESS'ı irdelemek istedik. Bu madalyonun iki yüzünü de kavradığınızda başarı merdiveninin basamaklarını teker teker değil, ikişer ikişer bile tırmalabileceksiniz.
 

Yani kısacası kariyerinize yardımcı olacak  akıllı hamleler yapabilmeniz için, BUSINESS'ı öğrenmelisiniz. Aksi takdirde doğru hamleyi yapıp, yapmadığınızı ayırt edemeyecek ve kariyerinizi şansa bırakacaksınız.

Hadi biraz daha derine inelim. Müzik endüstrisindeki bir sanatçıya Business dendiği zaman aklınıza şu alt başlıklar gelmeli:

 

1- Markalaşma (Branding)

2- Pazarlama (Marketing)

3- İnsan İlişkileri (Networking)

4- Mantalite (Mindset)

Motivasyon kaynağı olan para ve hayran kitlesine romantik yaklaşıp, "ben bu işi para için yapmıyorum" diyor olabilirsiniz. Bu işi para kazanmak için yapmalısınız demiyoruz, fakat bu işi uzun süre yapabilmek ve bir meslek olarak edinmek için emeklerinizden para kazanıp kendinizi geçindirmek zorundasınız.

Siz tabiki de hala müziği sadece hobi olarak görüyor olabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durum. Bu anlattıklarımız, müzik endüstrisinde ileri gidip bir kariyer edinmek isteyen kişiler için geçerlidir.

Bu 3 maddenin ana başlıklar olduğunu unutmayın. Business macerasında karşınıza çıkacak her bilgi ve problemi bu 4 ana başlığın altına yerleştirebilirsiniz.

Birazdan bu 4 ana başlığı size tek-tek açıklayacak ve altbaşlıklarından da bahsedeceğiz.

2_edited.png
bottom of page