Remix İçin Bilinmesi Gereken 10 Temel İpucu Part 2
1. bölümde remix için ipuçlarını sizler için derlemiştik. Bugünkü yazımızda ise, 2. bölümü yayınlamakla birlikte, remix yaparken olması gereken tekniksel detaylara inmekteyiz.1. Remix'inizin Taslağını Oluşturun


Önceki yazımızda, 3. ipucunda da bahsettiğimiz gibi, fikirlerinizi mümkün olan en kısa sürede yazmakta fayda var. Bu aynı zamanda, aranjman için de geçerlidir.


Fikir toplarken, parçada düşündüğünüz unsurların bölümlerini işaretlemek için, projenize işaretçiler yerleştirin ve yazdığınız fikirleri nereye uygulayacağınızı belirtin.
2. Orjinaline Benzer Olmasından Fazla Korkmayın


Ne zaman yeni bir parça veya remix üzerinde çalışmaya başlasanız, şimdiye kadarki en iyi parçanızı yaratmanız gerektiğine dair üstünüzde kendinizden kaynaklı bir baskı hissedersiniz.

Bu, kendinizi geliştirmek ve benzersiz olmak için uzun vadeli harika bir hedef olsa da, sizi deliye çevirmemeli ve şu anda üzerinde çalıştığınız parçanın yaratıcı sürecini engellememelidir. Bitirdiğiniz her parçada ilerleme kaydettiğinizi ve bunu yaparken muhtemelen yeni bir şey öğrendiğinizi unutmayın!


Amacınız; ister elde etmeye çalıştığınız belirli bir sesi mükemmelleştirmek, isterse mix'inizi geliştirmek olsun, bunların hepsi sizin 'en iyi' olma sürecinizin bir parçasıdır.


Bununla birlikte, özellikle remix'lerle çalışırken, orijinaline çok benzemekten korkmamalısınız. Parça için daha iyi bir 'bassline' veya melodi bulduysanız, bazen tek ihtiyacınız olan budur. Örnek olarak, bu parçayı verebiliriz:
3. Yaratıcı Olun ve Denemekten Korkmayın


Orijinali tamamen çevirmeye veya sadece parçaya bazı varyasyonlar eklemeye karar verirseniz, remix'inizi öne çıkarmak için bir tür yaratıcı içeriği hedeflemek istersiniz.


Bir sanatçının çalıştığı prodüktör için, geçmişte ne tür remixler yapıldığına dair biraz araştırma yapmaya çalışın ve ne tür unsurların mevcut olduğunu inceleyin. Bu, genellikle o sanatçının nelerden hoşlandığının bir işaretidir ve gelecekteki bir remixte bundan etkilenebilir. Bu da bizden kıyak olsun. :)

4. Mix ve Mastering İşlemlerinin İyi Yapıldığından Emin Olun


Parçayı sunma şekliniz, içerik kadar önemlidir. Dünyadaki en eşsiz ve orijinal remixi yaratmış olabilirsiniz ancak iyi bir mix ve mastering işlemi yapılmamış ise, işinde uzman prodüktörler otomatik olarak parçanızı eleyebilir.


Mix'leme ve mastering yeteneklerinizden emin olabilirsiniz ancak remix'inizin seçilme konusunda sağlam bir şansınızın olduğuna inanıyorsanız, parçanızı bir profesyonel tarafından miksaj ve mastering yaptırmanızı öneririz. Hatta daha fazla deneyime sahip diğer prodüktör arkadaşlardan size yardım etmelerini istemeyi deneyebilirsiniz.


Üstelik kaliteli bir mix elde etmek için onu temiz tutmalısınız. Projelerinizde 25 veya 150 unsur olması fark etmez. Çünkü uzman prodüktörler, genel miksajınızın ne kadar temiz olduğunu dinleyecektir.