PAZARLAMA

a.k.a Marketing
 

Pazarlama ana başlığı, kendi altında 3'e ayrılır:

GELENEKSEL

DİJİTAL

SOSYAL

Geleneksel pazarlama fiziksel alanlarda yapılan pazarlama türüdür. Ayrıca bu pazarlamanın içerisine radyo ve televizyon'da yürütülen kampanyalar da girmektedir. Pazarlama dünyasının ilk pazarlama türü olan Geleneksel Pazarlama, adını buradan alır.

Sanatçılar İçin Önem Sırasına Göre Geleneksel Pazarlama Örnekleri:

  • Konser, Canlı Performanslar

  • Radyo ve TV reklamları

  • Magazin Dergileri ve Gazete

  • Afiş-flyer-billboard reklamları

  • Telefon ve SMS mesajları

  • Posta servisi ile katalog gönderimi

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan sonra insan hayatına girmiş pazarlama türüdür. Bu tür, internetin hayatımıza kattığı ve günümüzde sosyal pazarlamanın gölgesinde kalmış, her geçen gün daha da ölen bir pazarlama türüdür. Bu pazarlama türüne Websiteleri ve Google Adsense'e verdiğiniz reklamların yanında bir de E-Mail ile pazarlama da girer.

Sanatçılar İçin Önem Sırasına Göre Dijital Pazarlama Örnekleri:

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

  • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

  • E-Mail Pazarlaması

  • Websitesi Banner Pazarlaması

İşte son olarak, pazarlama dünyasının en ama en büyük silahı, bütçe gereksinimi ile geleneksel pazarlamayı, aktiflik ve etkililik oranı ile dijital pazarlamayı gerisinde bırakmış olan pazarlama türü: Sosyal Pazarlama. Geleneksel pazarlamacılar sosyal pazarlamayı, dijital pazarlamanın içine katarlar. Sosyal pazarlama, adını sosyal medya platformlarından alır.

 

Basitçe sosyal medyada yürütülen her kampanya sosyal pazarlamanın içine girer. Biz sosyal pazarlamayı dijitalden ayırıyoruz çünkü, dijital pazarlamanın etkililik oranı markalar için %15-20 sularında iken, sosyal pazarlamanın etkililik oranı %80 ile %90 arasındadır.

 

Bu yüzden EMA olarak biz, sosyal pazarlamayı ayrı bir kutuya koyduk. Sosyal pazarlamanın önem sırasına göre örnekleri yoktur. Genel olarak algoritmaların değişmesine göre değişen bu önem sırasının tespitini yapmaya çalışmak yanlıştır. Çünkü her algoritma değiştiğinde, yeni bir platform çıktığında, bu sıralama da değişecektir.

2_edited.png

Şimdi, her şeyi bir kenara bırakalım. Buraya kadar okuduğun için sana... Evet... Sana bir teşekkür etmek ve senin bizim için ne kadar önemli olduğu hakkında bir-iki laf etmek istiyoruz... Elektronik Müzik Akademisi ekibi olarak 2021'in 2. çeyreği itibari ile paylaştığımız her bir bilgi 12K+ sanatçının kariyerine, hayatına etki ediyor. Sen de bu kocaman sayının içerisindesin. Bu fırsatı bize verdiğin için bizden sana kocaman bir "TEŞEKKÜRLER". Eğer bizi takip eden, paylaştıklarımıza yorum yapan, bize destek mesajları atan sizler olmasaydınız; Biz kesinlikle burada olmazdık.

 

Ülkemiz yatak odası ve underground sanatçılarının bize verdiği değer paha biçilemez. Biz sizin için ne kadar önemliysek, unutmamalısınız ki siz, siz de bizim için bir o kadar önemlisiniz. Umuyoruz ki bu zorlu müzik mücadelesinde uzun yıllar boyunca yanında sana destek olabilecek ve dertlerine derman olabileceğiz. Hadi daha da fazla romantizm yapmadan bilgilere devam edelim!

"Peki, bu pazarlama türlerinin müzik ile alakası ne? Ayrıca bu 3'ünün hepsini mi öğrenmeliyiz, yoksa bir tanesine mi yoğunlaşmalıyız?"