• Emrave

Müzikte Adım Adım Ses Yüksekliği Teknikleri

Hiç kendinize şu soruyu sordunuz mu; ‘’Şarkım çok güzel ama sesinin şiddetini neden artıramıyorum?’’ Burada bize sorulan en büyük sorulardan biri ‘’Parçamı nasıl daha yüksek sesli hale getirebilirim?’’ Bunun bir mastering problemi olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında mix ile alakalıdır.Bir master, şarkınızı iyice cilalayıp iyileştirmeden önce, yapılan master ile bütünleşecek iyi yapılmış bir mix gerekir. Aslında düşünecek olursak, mastering yapıldığında tüm şarkılar aynı ses şiddetine sahiptir, sizinki bile. Genellikle bir şarkı yüksek sınırı 0 olan bir limiter a ulaşır yani bu, aslında diğer şarkıların sadece ‘’algısal olarak daha yüksek’’ olduğu anlamına geliyor.


Algısal ses yüksekliği dediğimiz şey ‘’maksimum şiddet, minimum voltaj’’ olarak da açıklanabilir. Esasen bu en az miktarda gerçek ses seviyesini kullanarak parçanızın öğelerinin algısal olarak yüksek olmasını istediğiniz anlamına gelir. Bu durumun birçok farklı nedeni olabilir.


Örneğin: harmonik içeriği çok olan bir ses algısal olarak yüksektir. Ayrıca sabit bir dinamik aralığa sahip yoğun şekilde sıkıştırılmış bir ses de örnek verilebilir. Şimdi, müziğinizi algısal olarak daha yüksek hale getirmek için mixinize uygulayabileceğiniz 5 teknikten bahsedeceğim.
1- SES YÜKSEKLİK TEKNİĞİ: YERLEŞTİRME


Mix yapmayı öğrenirken ustalaşmak isteyeceğiniz ilk becerilerden biri yerleştirme, diğer bir deyişle ‘’slotting’’ dir. Yerleştirme, parçanızın her bir öğesini ‘’yükseklik’’, ‘’derinlik’’ ve ‘’genişlik’’ boyutlarında kendi benzersiz alanına yerleştirme konseptidir. Bu teknik ile her bir öğe kendi alanında parlayarak maksimum algısal ses şiddeti oluşturur. Şarkınızın devasa bir 3D alanda var olduğunu hayal edin. Şimdi bu öğelerin nasıl 3 boyutlu olacak şekilde yerleştirileceğini konuşalım.A. YÜKSEKLİK

Sesleri dinlerken, düşük frekans aralıkları zeminden algısal olarak daha düşüktür ve frekans ne kadar yüksek olursa, yüksekliği de o kadar yüksek algılanır. Dolayısıyla frekans tayfında her öğeye kendi alanını vererek şarkınızı “yükseklik” boyutunda da doldurmuş olursunuz. Bunun üstesinden gelmenin bariz aracı EQ' dur ancak bu aynı zamanda yazma sürecinde de uygulanmalıdır. Her birinin ayrı ayrı parlamasına izin vermek için belirli frekans aralıklarında kaç sesin bulunduğunu sınırlamanız gerekir. Bu yüzden yazarken, hangi seslerin nereye oturduğu konusunda çok seçici olun.


Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir şey, aşırı slotlamadır. Sesleri belirli bir frekans aralığıyla sınırlarsanız, doğal olmayan sesler çıkar. Örneğin bir basta tüm tizleri çıkarmak. Bu nedenle slot yani yerleştirme aşamasında sert kesimler yerine geçişler eklemeyi deneyin. Öğeler tüm frekans spektrumunu kapsadığında bazı alanlarda doğallığını kaybeder.B. DERİNLİK

Parçanızın "derinliği" çoğunlukla gecikmeler ve yankılar gibi zamana dayalı FX (ses efekti) ile oluşturulur. Bu araçlarda ustalaşarak seslerinizi daha uzağa yerleştirebilir veya alternatif olarak çok az gecikme veya yankı olmadan sesinizi mixte ön plana çıkarabilirsiniz. En temel biçiminde, bir sesin yankısı ve gecikmesi ne kadar uzun olursa, algısal olarak o kadar uzak olur.C. GENİŞLİK

Son olarak, parçanızın genişliği, seslerinizi stereo alanına yerleştirdiğiniz yerdir. Bu genellikle iki farklı kavramla ilgilidir. Birincisi, gerçek sesin ne kadar "geniş" olduğu, ikincisi ise sesinizin ne kadar sola veya sağa kaydırıldığıdır. Diyelim ki tek bir mikrofonla sesinizi kaydettiniz. Hoparlörleriniz, ses için algısal bir merkez olan bir "hayalet merkez" oluşturmak için her kulakta aynı bilgilerle bu sesi çalacaktır.


Ancak sesin bir kısmında kulağınız bu farklılıkları algılar ve zihniniz sesi daha geniş olarak duymaya başlar. Bu bilgiye dayanarak geniş bir ses çıkarmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Bir tarafı bozabilir, zamansal olarak biraz geciktirebilir, farklı şekilde EQ yapabilirsiniz vs …


Sesleri kendi benzersiz alanlarına akıllıca yerleştirerek, genel olarak daha fazla ses sığdırabilir, miksinize daha fazla algısal hacim ve netlik kazandırabilirsiniz.

2- SES YÜKSEKLİĞİ TEKNİĞİ : DÜZENLEME


Bu, frekans yerleştirme konusunda kısaca bahsettiğim bir şey ama biraz daha derinlemesine inmek istiyorum. Bir şarkı yazarken, seslerinizi farklı frekans aralıklarını veya daha kolay takip edilmesi daha kolay olan oktav aralığını alacak şekilde düzenlemek istersiniz. Seslerinizi yazarken ve katmanlarken her birinin benzersiz bir oktav aralığı varsa, o zaman en iyi sonuçları elde edersiniz.


<