Mixing ile Mastering Arasındaki Farklar Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 31 Oca


Elinizde gitarınız şarkılar söylüyorsunuz. Belki besteleriniz var, belki bir mekanda veya etkinliklerde bir grupla beraber müzik yapıyorsunuz. Çok sayıda şarkı yazdınız, ilham alıyorsunuz ve kendi müziğinizi yapmak, üretmek istiyorsunuz. Peki, nereden başlayacaksınız?


Ses üretimi karmaşık bir süreçtir. Çaylaklar için korkutucu görünebilecek sayısız küçük adım var ama korkmayın en büyük üç adımı size aktaracağız; tracking, mixing ve mastering.
  • Tracking (Kayıt), DAW'ınıza ses yakalamayı içerir .


  • Mixing, ayrı ayrı parçaların bir stereo veya çok kanallı formatta, yani miksajda ayarlanmasını ve birleştirilmesini içerir.


  • Mastering, şarkıların geçişini ve sıralanmasını içerebilecek şekilde dağıtıma hazır olması için miksinizin son biçimine işlenmesi aşamasıdır.


Şimdilik kayıt aşaması için oldukça basittir diyelim (ki o kadar basit olmadığını diğer yazılarımızda anlayacaksınız) ancak mixing ve mastering arasındaki çizgi çoğu zaman karıştırılır. Bu yazıda, bu karışıklığı netleştirmeye çalışacağız.
Mixing Nedir?


Öncelikle mixing kavramını bir anlayalım. Şarkınız için gerekli parçaları (track) tek tek kaydetmeyi bitirdikten sonra projeniz mixing işlemine hazırdır. Her mühendisin yoğurt yemesi farklıdır tabii ki ama ilk akıllıca adım, parçalarınızı organize edecek şekilde isimlendirmeniz olacaktır. Her parçaya bilgilendirici bir isim vererek başlayın.


"Ld Vox", "audio_track_14.wav" gibi isimler yerine anlayabileceğiniz, daha sonra aradığınızda bulmanızı kolaylaştıracak isimler çok daha mantıklı.

Çok yüksek, çok yumuşak olmadıklarından ve yaklaşık olarak aynı ses seviyesinde olduklarından emin olmak için her parçada örneklendirme yapın. DAW'ınızın fader'larını kullanarak her bir parça için aşağı yukarı yaklaşık seviyeler belirleyin. Ardından, her parçaya kendi konumunu verirken dengeli bir ses sahnesi oluşturmak için her parçanın yerini ayarlayın ki bu kısım bir hayli ter dökmenize sebep olacak. Bu hamleyle,

“kabaca mixing” (rough mix) olarak bilinen şeyi yaptınız. Tebrikler!

Ardından, her bir öğeye ton olarak dengeli bir mixing oluşturmak için high-pass filters, low-pass filters ve EQ uygulayın. Bu işlemler, her parçanın duyulabilmesini ve parçalar birlikte çalındığında ses spektrumu boyunca uygun bir enerji dağılımının olmasını sağlar.


Kompresörler, her parçanın dinamik aralığını kontrol etmek için kullanılır. Ekstra EQ ve kompresörlerin yanı sıra reverb, delay, modulation, saturation ve diğer yaratıcı efektler de her bir parçaya uygulanır (Zevkinize ve tercihlerinize bağlı olarak tüm projeye de uygulanabilir).


Mixing işlemi boyunca, düzenleme yapacak, perdeyi ve zamanı ayarlayacak, ses geçişlerini düzenleyecek, parça seviyelerini ince ayar yapacak ve oynatma sırasında ayarlarınızın gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesini istediğinizde otomasyon uygulayacaksınız.


Miksinizin çok çeşitli oynatma sistemlerinde eşit derecede harika olması önemlidir, aksi takdirde stüdyonuzda harikalar yaratan müziğiniz başka sistemlerde tenekeden geliyormuş gibi bir his yaratabilir. Bu nedenle, miksinizi, referans kulaklıklar, kulakiçi kulaklıklar ve alternatif hoparlörler üzerinde denemeniz önemlidir (Arabanız varsa mutlaka orada bile deneyin). Kulağınıza istediğiniz gibi geldiği zaman mixing işleminiz tamamlanmış demektir. Tebrikler!  • Önerilen Mixing Yazılımları


FabFilter Pro-Q 3