top of page

Her Prodüktörün Ustalaşması Gereken 5 Önemli Beceriİyi haber şu ki, yüksek kaliteli müzik üretmek süper mümkün. Kötü haber şu ki, yüksek kaliteli müzik üretmek için dikkate alınması gereken milyonlarca küçük nokta var.


Bu yönlerin çoğu çok küçüktür, ancak birlikte gerçekten önemli bir fark yaratabilirler. Bunun nedeni, her bir parçanın kalitesinin bir araya gelmesi ve profesyonel bir prodüksiyona dönüşmesidir.


Çoğu prodüktör, iyi bir seviyeye geldiğinde üretim seviyelerini geliştirmeyi bırakır çünkü bulunduğu yerden dolayı rahatlar. Tüm bu küçük ama önemli detayları öğrenmekle uğraşmaz. Bu, “yeterince iyi” düşüncesinden kaynaklanır.

Birçok prodüktörün ortak sorunu, ilk birkaç yılda üretimde başarılı olmaları ve ardından yavaş yavaş gelişmeyi bırakacakları bir platoya ulaşmalarıdır. Bu platoyu geçebilirseniz, yazar blokajını asla aşamayan birçok yapımcının önünde olacaksınız. Bu makale, platonuzu geçmenize yardımcı olacak, ustalaşmanız gereken 5 önemli prodüktör ipucunu, uygulamasını ve alışkanlığını ele almaktadır. Hazırsanız başlayalım :)1. Organizasyon


Uzun vadede size büyük fayda sağlayacak ilk alışkanlık, organizasyondur. Seslerinizi her zaman en baştan etiketleyin ve gruplayın. Genellikle en çok gözden kaçan yapımcı ipuçlarından biridir, ancak iki şeye karar verebileceği için ciddi anlamda önemlidir:


Eğer gerçekten bir şarkıyı bitirirsen, şarkının aslında ne kadar iyi olduğu ortaya çıkıyor.

Bir şarkı üzerinde çalışırken, ilk başladığınızda gerçekten bir akışa girmek oldukça yaygın davranıştır. Ama şarkının yarısına geldiğinizde ve düzen duygusu kalmadığında, parçayı sonuna kadar bitirmekte zorlanacaksınız. Peki, sizin aklınızda olan soruyu biz sizin adınıza soralım: Bu neden bu kadar önemli?

Çünkü müzik üretmek aslında sadece bir ses koleksiyonunu daha büyük bir bütün oluşturmak için belirli bir şekilde düzenlemektir. Bu nedenle, prodüksiyonunuzun çoğu işitme duyunuza hitap etse de, prodüksiyonun görsel kısmını hafife almayın.

Tüm parçaları etiketli ve renk kodlu tutmak, şarkıyı görselleştirmenize ve projenizin bütünlüğünü görmenize yardımcı olacaktır. Bu, size çok zaman kazandırmak ve yaratıcılığınızın dağınık, organize olmayan bir proje dosyası tarafından engellenmeden akmasına izin vermek için son derece faydalıdır.
2. Ses Tasarımı
Ses tasarımı harika bir prodüksiyonun temelidir, bu yüzden bu beceride ustalaşmak çok önemlidir!

Ses tasarımı becerilerinizi geliştirmenin harika bir yolu, ön ayarlarımıza girmek ve mümkün olduğunca çok "tersine mühendislik" uygulamaktır. Ön ayarların (genellikle gözden kaçan) büyük bir faydası, inanılmaz bir öğrenme kaynağı olmalarıdır.

İlk veya ikinci denemede farkına varamayabilirsiniz, ancak sonunda süreci kavradığınızda, ses tasarımını daha büyük ölçüde anlayabileceksiniz. Bir ön ayarı bozmak, araba motorunu parçalara ayırıp tekrar bir araya getirmeye benzer. Yeterince tekrar ederseniz, sonunda tüm parçaların ne yaptığını, nasıl çalıştığını ve bunları nasıl özelleştirebileceğinizi öğreneceksiniz.


EMA olarak sizlere tavsiyemiz, mutlaka bunu denemeniz... :)


1. Nasıl yapılacağını öğrenmek istediğiniz bir ön ayar bulun 2. Başka bir Serum örneği açın ve yamayı sıfırdan yeniden oluşturmaya başlayın. 3. Orijinal ön ayara geri dönün ve ayarları birer birer kopyalayın.

Bu, daha önce hiç düşünmemiş olabileceğiniz teknikleri keşfetmenize ve ses tasarımına yaklaşım şeklinizi büyük ölçüde geliştirmenize yardımcı olacaktır.
3. Otomasyon


Otomasyon en çok gözden kaçan kavramlardan biridir. Epey önemlidir çünkü otomasyon, ses tasarımınıza yepyeni bir boyut ve hareket kazandırır.

Otomasyonla denemeye nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, her şeyi otomatikleştirin.

Cidden, bugün duyduğunuz harika seslerin çoğu tesadüfen, deneylerden geliyor. Çoğu zaman prodüktörler, sadece yoktan var olan çılgın bir bas'ı düşünmezler ve onu tamamen aynı şekilde yaparlar.

Yaptıkları şey ise aslında oldukça basit. Sadece synth'e giriyorlar ve farklı fikirleri ve deneyleri test etmeye başlıyorlar, çünkü sonunda harika bir ses çıkaracaklarını biliyorlar... Aynı şey otomasyonda da olabilir ve bu yüzden ustalaşmak çok önemli bir beceridir!Bonus prodüktör ipuçları:


Şarkınız çalarken synthlerinizdeki (örneğin, bas hattınız) farklı parametreleri otomatikleştirmeyi deneyin. Yanlışlıkla çılgın bir şey yapabilirsiniz! Ayrıca, şarkınızdaki normalde otomatikleştirmeyeceğiniz öğeleri otomatikleştirmeye çalışın!
4. Şarkı Yazarlığı
Pekala, bir parçayı harika ve iyi bir şekilde harmanlamak yapbozun sadece bir parçası. Dinleyiciyi çeken şey bütün yapıdır. Şarkı yazımınızı ve yapınızı geliştirmenin birkaç harika yolu vardır. İşte bunlardan birkaçı...


  • Tersine Mühendislik Yapıları: En çok dinlenen parçalarınızdan birkaçını toplayın ve yapılarını analiz edin. Bunları DAW'nize sürükleyin ve yapısal bir değişiklik meydana geldiğinde belirteçler oluşturun. Bu, şarkıyı görselleştirmenin ve onu çıplak iskeletine ayırmanın harika bir yoludur.


  • Proje Dosyalarından Öğrenme: Tam bir proje dosyasına bakmak, sizlere çok fazla bilgi sunar. Parçalardan herhangi birini açmadan ve işleme ve otomasyona bakmadan önce, şarkının haritasını düzenleyen düzgün bir şekilde organize edilmiş yapı işaretçilerini görebilirsiniz.


Akılda tutulması gereken önemli bir konu ise sevdiğiniz şeyleri uygulamaktır. **Birçok prodüktör, zaten var olan bir sesin peşinden koşar. Yeni bir şey icat etmek, başka birinin yaptığı bir şeyi kopyalamaktan çok daha değerlidir.

Şarkı yazarlığı ve yapıları hakkında bilgi edinin, ancak oraya yerleşmeyin. Onlardan ilham alın ve kendi benzersiz şarkı yazma stilinizi yaratın!

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var :)


"Öne çıkmanın tek yolu, benzersiz ve yaratıcı olmaktır."5. Mixing & Mastering
Bir melodiyi mix veya mastering yapmayı düşünmeden önce, her ses için mümkün olan en iyi örnekleri seçtiğinizden %100 emin olun. Hi-hat'lerden kullanılan FX tipine kadar her şey, sadece en iyinin en iyisini kullanın. Bunu yapmak, mix ve ustalaşmayı çok daha kolay hale getirecektir.

Ancak iyi örneklere sahip olmak, bulmacanın yalnızca bir parçasıdır. Zor olan kısım, onları doğru yerlere yerleştirmektir. Mix'te ve kompozisyonda her numunenin kendi yeri olmalıdır. Şarkınızın tamamını tutarlı ve gerçekten iyi akacak şekilde yerleştirmeli, seslerinizin doğru yerde olup olmadığını duymak için kulağınızı eğitmeli ve geliştirmelisiniz. Kendinize şunu sorun:

"Burada hangi sesi kullanmalıyım ve neden buraya koyuyorum?"

ÖZET


Prodüktörlükte ustalaşmak adına yaptığım bu araştırma, "5 adımda ustalaşmayı ve bu 5 adımda prodüktörlerin üretimlerinin on kat artabileceğini" anlattığım bir çalışma oldu. Ayrıca bu adımlardan ziyade, sizlerin hayal dünyasına ve kendi müzik ruhunuza güvenmesi gerektiğini de metinlerde detaylıca açıklayıp üstünde durdum. Keyifli okumalar dilerim...


Furkan Köksal


Kaynakça: https://cymatics.fm/blogs/production/5-skills-every-producer-needs-to-master-producer-tips

ANAHTAR KELİMELER müzik prodüktörlüğü ipuçları, müzik prodüktörlüğünde yüksek kaliteli müzik üretmek, müzik prodüktörlüğünde yüksek kaliteli müzik nasıl üretilir, müzik prodüktörlüğünde zaman kazanma, müzik prodüktörlüğünde zaman yönetimi, müzik prodüktörlüğünde zaman yönetimi nasıl olmalıdır, müzik prodüktörlüğünde ses tasarımının önemi, müzik prodüktörlüğünde ses tasarımı nasıl olmalı, müzik prodüktörlüğünde otomasyon kullanımı, müzik prodüktörlüğünde otomasyon nasıl kullanılır, müzik prodüktörlüğünde etkili çalışma yöntemleri, müzik prodüktörlüğünde yaratıcılığın etkin kullanımı, müzik prodüktörlüğünde organizasyonun önemi, müzik prodüktörlüğünde organizasyon nasıl olmalı, müzik prodüktörlüğünde tecrübe kazanımı nasıl olur, müzik prodüktörlüğünde tecrübe önemi, müzik prodüktörlüğünde tecrübe kazanmak, müzik prodüktörlüğünde şarkı yazarlığı, müzik prodüktörlüğünde şarkı yazarlığının önemi, müzik prodüktörlüğünde şarkı yazarlığı neden bu kadar önemli, şarkı yazarlığımı nasıl geliştiririm, nasıl iyi bir besteci olurum, müzik prodüktörlüğünde mixing önemi, müzik prodüktörlüğünde mastering önemi, müzik prodüktörlüğünde benzersiz olma, müzik prodüktörlüğünde nasıl benzersiz olurum, müzik prodüktörlüğünde yaratıcılığı zorlama, müzik prodüktörlüğünde doğru sample nasıl bulunur, müzik prodüktörlüğünde iş akışı, müzik prodüktörlüğünde iş akışını hızlandıracak yöntemler
Etiketler:

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page