Daha Berrak Vokaller İçin 5 İpucu

Aldığımız kayıtlar bazen altyapıyla birlikte dinlendiğinde sönük kalabiliyor. Bunu fark edince çeşitli efektler ekleyerek vokali canlandırmaya çalışan arkadaşlarımız oluyor. Ancak bu efektler vokal temizlenip altyapıda gerekli frekans aralığı bırakılmadığında sesi gövdeye yerleştirmek yerine daha çok boğuyor.


Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamanız adına sizlere 5 adet basit ipucu vereceğim. Buradaki maddeler tek bir kanal üzerinde art arda uygulanması için değildir. Gerektiği zaman kullanmanız içindir.1- Altyapınıza LOW CUT Uygulayın


Vokalinizin bass frekansları ile çarpışmaması adına altyapınızdaki bassların yoğunluğu ve duyumunuza göre altyapınızın bass frekanslarını ortalama 20 ila 50 hz arasında cutlayın. Bu işlem sayesinde vokalinizde bulunan bass frekanslar için yer açmış olacaksınız. Ancak bunu dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde 808 ve kick'inizin gövdesine yüksek oranda hasar verirsiniz.

2- Vokalinizin Midlerini Ön Plana Çıkartıp, LOW CUT Uygulayın


Her ne kadar altyapınızda vokalinizin bass frekansları için yer açmış olsanız da vokalinizde bulunan gereksiz bass frekanslar mixin ilerleyişinde sizi rahatsız edecektir. Bunun için duyumunuza göre 10 ila 100 hz arasında bir low cut yapmak size kolaylık sağlayıp vokali bir nebze de olsa parlatacaktır.


Hemen ardından 1000 hz ve 2000 hz bandında bulunan mid ve high midlerinizi küçük dokunuşlarla ön plana çıkartmak vokalinizin tatlı ve berrak bir duyum elde etmesini sağlayacaktır.


3- Vokali Altyapınızın Mid Frekanslarına SidechainleyinKimi ses mühendisi adayı, bu işlemi yapmak yerine altyapının midlerini belirli oranda düşürmeyi tercih eder. Ancak bu frekansları tamamen kısmak dinamik bir kayıp için davetiye hazırlayabilir. Şahsi olarak tercih ettiğim mid sidechain tekniği vokali ön plana çıkartırken altyapının mid frekanslarını tamamen öldürmeden kusursuza yakın bir duyum sağlıyor.


Ancak bu tekniği uygularken vokalinizdeki sessiz harflerin patlamadığından emin olmak adına vokalinizin bulunduğu kanalda DS uygulayabilirsiniz.


Bu sayede hem sesteki patlamaları engeller, hem de sidechainin gereğinden fazla müdahale etmesini önlemiş olursunuz.
4- Reverb Kullanımı


Neredeyse her mix'in vazgeçilmezi olan reverb'ü doğru şekilde kullanmanız mixiniz için son derece önemlidir. Reverb, vokalinizin atmosferini oluşturmanız açısından faydalı ve bir o kadar gerekli bir öğedir.


Ancak vokal mixinde reverb kullanırken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalar vardır.

Bunlardan birincisi ambiyans seçimi. FL Studio'nun Fruity Reverb 2 adlı plugininden yola çıkacak olursak presetlerine bir göz atalım ;A- Cathedral