Vokal Mixinde Auto-tune Kullanımına Dair 3 Teknik

Auto-tune, uzun yıllardır kullanılan ton düzenleyici bir işlemcidir. İçerisinde tarihçesini de konu alan ve buradan ulaşabileceğiniz bir köşe yazımız bulunduğundan bu detaya fazlaca değinmeyeceğim.
Ancak kısaca özet geçecek olursak ;


Auto-Tune, başlangıçta Exxon için çalışan bir mühendis olan Andy Hildebrand tarafından hazırlandı. Hildebrand, sismik verileri yorumlama amaçlı yöntemler geliştirdi. Ancak daha sonra bu teknolojinin tespit ve analiz etmek ve akordu değiştirmek amaçlı kullanılabileceğini fark etti.

• İlk dönemler şu an olduğundan daha robotik bir hissiyatı olan Auto-tune, günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte elimizdeki kayıtta olabildiğince az detone bulunmasını sağlar. Bu süreçte bazı eklentiler kullanılarak robotiklik oranı minimum düzeyde tutulur ve vokalin ton dışına çıkan frekanslarını doğru tona sokabiliriz.


• Amacı ton düzenlemek olan Auto-tune, şu anki müzik piyasasında baskın olarak tercih edilen bir araçtır. Peki doğru kullanımı nasıl olur?


Auto-tune’u doğru kullanmak için öncelikle elinizdeki altyapının tonunu öğrenmeniz gerekli.


Örneğin: C# minör kök notalı bir altyapınız olduğunu düşünün. Autotune’un arayüzünde direkt karar notanızı seçebileceğiniz bir panel bulunmakta. Bu panel üzerinden karar notanızı ve ses renginizi belirleyip (alto-tenor, lowmale, ınstrument vb) bu karara yakın bir vokal elde ederseniz autotune’u doğru bir şekilde kullanmış olursunuz.
Gelelim autotune ile yapabileceğimiz bazı efektif oyunlara..


1- Ana Vokal Üzerinde Distorte Edilmiş Auto-tune Kullanımı


Ana vokal üzerinde Auto-tune kullanımı adliblere nazaran daha fazla dikkat ve özen isteyen bir durumdur. Özellikle distortion ile birlikte kullanımı gerekli özeni göstermediğiniz zaman vokalin dinamiğini istediğimizden fazla bozabilir.
Distorte autotune kullanımı ikiye ayrılır:


Birinci kullanım, Auto-tune’un hissiyatını daha dolgun bir hale getirmek için düşük oranda distortion uygulamasıdır. Hemen hemen her autotune’lu vokalimde kullanırım.


İlk olarak fazla patlamaları önlemek adına DeEsser kullanıp pick’lerin önüne geçelim. Hemen ardından parametrik EQ yardımı ile High Cut- Low Cut yaparak distortion için vokale yer açalım.


Sonrasında herkesin elinde olduğunu düşündüğüm ve benimde ücretsiz pluginler arasında vazgeçilmezim olan Camel Crusher adlı plugin üzerinden vokali düşük oranda distorte edelim.Buradaki amaç, Auto-tune’u toklaştırmak olduğundan oranın yüksek olmaması dinamik açıdan en sağlıklı hamle olacaktır.


• Son olarak vokalinizin tizlerine patcher ile saturasyon+reverb ekleyerek duyum dolgunluğunu elde ederek mixinize devam edebilirsiniz.


<