top of page

Telif Hakları Nasıl Çalışır?

Güncelleme tarihi: 17 Eyl 2021

Selamlar, ülkemizde fazla örneği olmayan telif hakkı sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca websitemiz ve paket hakkında sizden sıkça gelen soruları da cevaplamak istedik.


 

TELİF SORULARINIZ VE CEVAPLARI


Akademi ekibi olarak bugüne kadar 4K+ beat satışı gerçekleştirdik. Yüzlerce sanatçının parçalarına imzamızı attıktan sonra, birçok kişinin telif hakları konusunda bir bilgi kaynağına erişemediğini farkettik. İşte bu yüzden sizlere bu yazıyı hazırladık. Eğer bu yazıyı okuduktan sonra hala aklınızda sorular varsa, bizimle websitemizde sağ altta bulunan chat ile ya da Instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Hadi başlayalım!


Herhangi bir sanat parçasının -ister dijital ister fiziksel- her hakkı daima bu sanatı yapan kişiye aittir. Yani, siz bir beat yaptığınızda, bunu yaptığınız andan itibaret telif hakları size aittir. Herhangi bir legal kurumdan onaylama almak zorunda değilsiniz. Tabiki de alırsanız, bu sizin için iyi olacaktır. Fakat almazsanız da merak etmeyin, dediğimiz gibi bir projeye başladığınız saniyeden itibaren bunun hakları tamamen sizindir. Şimdi, müzik endüstrisi ve beat satış-alış'ından devam edelim...


Müzik endüstrisinde iki çeşit telif hakkı sıkıntısı yaşanabilir:

1- Mahkemeler tarafından ülkemizce hakkınızda dava açılabilir.

2- Yüklediğiniz platformlar size uyarı gönderebilir.


1- Legal olarak telif hakkı sorunu yaşar mıyım?

Bildiğiniz gibi 2 tür telif hakkı vardır, birincisi T.C. mahkemelerince size sorun yaşatabilecek olan, diğeri ise platformların algoritmaları üzerinde olanlar. İlkinden bahsedecek olursak...


www.ema-lab.com üzerinden yaptığınız bütün alışverişlerde bir satış sözleşmesi imzalarsınız. Bu sözleşmede EMA şirketi der ki, buradan alınan beatler bütün platformlarda yayınlanabilir ve herhangi bir sınırlama yoktur.


Bu sözleşme hem müşteriyi, hem de şirketi koruyan bir sözleşmedir.


Bu da demek oluyor ki siz legal olarak bu beatleri istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz, EMA veya prodüktörler hiçbir şekilde size telif hakkı sorunu yaşatamaz. Merak etmeyin, EMA sizin parçanızın gelirlerine el koyup değirmeni döndürmeye çalışan bir şirket değil. Bunu da zaten sözleşmeleriyle belirtiyorlar. Sözleşmeyi okumak için:

https://www.ema-lab.com/i-ptal-ve-i-ade-ko%C5%9Fullar%C4%B1


Sözleşmenin sizin için önemli yerini kopyalayalım:


"Sınırsız tıklanma, izlenme, görüntülenme alınabilir.

İnternet müzik platformunda yayınlanabilir."


2- Bu beatleri herkes alacak, platformlarda telif hakları nasıl olacak?

Resmi "Elektronik Muzik Akademisi" şirketinin websitesi olan Ema-lab.com üzerinden herhangi bir alışveriş yaptığınızda tarafınıza bu ürünü aldığınıza dair bir fatura gönderilir. Bu fatura, ürünü alan kişinin adını soyadını, telefon numarasını ve e-postasını içerirken bir de sözleşmeyi imzalayıp bu ürünü satın aldığının yani sahip olduğunun kanıtıdır. Bu fatura sizin %100 güvencenizdir.


Gelelim sorunun cevabına, platformlarda bir beat üzerine birkaç farklı kişi vokal kaydedip yayınlayabilir. Fakat tarafınıza herhangi bir telif hakkı uyarısı gelirse, tek yapmanız gereken, yukarıda bahsedilen faturayı platformun destek merkezine e-posta ya da ticket olarak göndermek ve uyarıyı kaldırtmaktır. Çünkü siz bu beati Elektronik Muzik Akademisi şirketinden satın aldınız, E.M.A, prodüktörler dahil hiçkimse size telif hakkı sorunu yaşatamaz.


Şimdi, buraya kadar anlaştıysak birazda dünyadaki örneklerden yola çıkalım...


Dünyanın en büyük beat alım-satım platformu olan Beat Stars'da 20-30-40 dolara bulduğunuz beatler size kiralık/unexclusive ya da lease adı altında verilir. Bu terimlerin herhangi birini beati satın alırken görürseniz bilinki bu beati satın alan tek kişi siz değilsiniz. Beat Stars'da olduğu gibi yurt dışında beatmakerlar, fazla bütçesi olmayan rapperlara beat satabilmek için bu sistemi kullanırlar.Bu satın aldığınız "kiralık/unexclusive" beatler fiyat olarak çok-çok daha uygundur ki amatör-orta seviye rappperlar faydalanabilsin. İşte bu sistem ülkemizde bundan önce hiç uygulanmadı, sizin aklınıza takılan telif hakkı sorunları da bu yüzden. Bu konuda ülke olarak önce tecrübesiz, daha sonra da bilgi yoksunuyuz.


Buna örnek olarak Lil Wayne, Machine Gun Kelly, Joyner Lucas gibi birçok rapçinin üzerine kayıt alıp yayınladığı "Whats Poppin" beatine bakalım.Burada gördüğünüz üzere, tek bir beat üzerine birçok rapperın parça yayınlaması tamamen normal ve telif hakkı sıkıntısı olmayan bir durum.


ŞEHİR EFSANESİ: İki kişi aynı beat üzerine farklı sözler yazıp parça yayınlarsa ilk yayınlayan telif haklarına sahiptir.
DOĞRUSU: Beatin hakları her zaman beati yapan prodüktöre aittir. Bu prodüktör, bu spesifik beati ister TEK bir kişiye özel olarak satar, ister (bizim gibi) bir beati birçok kişiye uygun fiyata satar. Telif hakları her zaman prodüktörün elindedir, beat ile parça yayınlayan rapper'ın değil.
DİKKAT: Prodüktör eğer bir beati satarken birçok kişiye satma yöntemini seçerse FAKAT kimseye bunu farklı kişilere sattığını söylemezse, bu aşamada başına bela gelebilecek kişi PRODÜKTÖRün kendisidir.
Yani, bu beati satan prodüktörün etik olmayan bir şekilde davranırsa, bir beati kişiye "özel" diyerek birkaç kişiye satarsa bu rapper'ın sorunu değildir.
İşte bu yüzden bilmediğiniz, legal olmayan yollarla alınıp satılan beatler her zaman kuşkuludur. Aynı zamanda, sözleşmesini açık-açık size sunmayan "legal" şirket/websitelerinden alışveriş yapmakta size aynı şekilde birtakım sorunlar getirebilir.
UNUTMAYIN: Başınıza gelebilecek her bir problemden siz sorumlusunuz. Kişilere hiçbir zaman güvenmeden satın almayın. Sözleşmeleri her zaman okuyun.

Son olarakta en başta bahsettiğimiz, bir eseri yaptığınız an telif haklarının size ait olması konusuna tekrar göz atalım. EMA-LAB üzerinde yayınlanan bütün beatler EMA-LAB için çalışan Türk prodüktörler tarafından yapılmıştır. Yani bu beatlerin bütün hakları her zaman ama her zaman bize aittir. Biz bu beatleri ister tek kişiye satıp 300-1000 TL arası para kazanabiliriz, istersekte amatör dediğimiz ve bütçesi olmayan birçok kişiye satıp onlara yardımcı olabiliriz.


Biz, ülkemizde ilk defa ikinci yolu kullanmayı tercih edenler olarak bundan gurur duyuyoruz. Satış sözleşmemizde de sizi koruyor ve size "başınıza hiçbir zaman bir telif sorunu gelmeyecek" sözü veriyoruz. Neden? Çünkü bizim yaptığımız bu beatlerin haklarını bizden başka kimse alamaz. Bu yüzden merak etmeyin, kabul ettiğiniz sözleşme tarafından her zaman, her platformda koruma altındasınız.Uzun lafın kısası, telif hakkı derdiniz yok. Ayrıca yeni ve orta seviye bir rapper olarak kendine özel olmayan bir beat'e parça yazmak tamamen normaldir. (Old Town Roads parçasının beati 30 dolara satın alınmış bir beattir). Henüz müziğiniz ile para kazanmıyor ve ekipman olarak yeterli değilken sadece size özel altyapıya 200 TL harcamaktansa, 100 adet altyapıya sahip olabilirsiniz. Tabiki seçim size kalmış.


EMA-LAB Türkiye'de 4 binin üzerinde beat satışı gerçekleştirmiş bir şirkettir. Türkiye'de underground Hip-Hop kültürünü daha da ileriye taşımak için 1 beat fiyatına 20-50-100 beat sunuyoruz. Yüzlerce sanatçı websitemizden yararlanıyor.


Hala daha güvenemedin mi? Müşterimiz olan rapperlardan gelen geri bildirimleri okumak isterseniz bu yazının en altına gidip Instagram hesabımıza bakabilirsiniz.


Ayrıca, telif hakları konusunda bilgi sahibi olabileceğiniz bir-iki videoyu buradan bulabilirsiniz...


Yabancı göz atabileceğiniz videolar:


 
 

DIAMOND TRAP PACK HAKKINDA SORULARINIZ


- Paket hakkında bilgilendirme yapar mısınız?

Her iyi rap sanatçısının elmas kalitesinde beatlerin olduğu, parça yapmak için her zaman ihtiyacı olan bir favori klasörü vardır.


Bu paket, Akademi olarak birlikte çalıştığımız bir ton mükemmel prodüktörün en favori Trap Beatlerini içinde barındırır. Banger bir parça yapmak için ihtiyacınız olan bütün her şeyi bu paketin içinde bulacaksınız.


Travis Scott, Young Thug, Lil Baby, Drake, Lil Uzi ve dünyaca ünlü çok daha fazla sanatçının kayıtlarından esinlenerek yapılmıştır.


- Paket içeriği nedir?

100 adet WAV formatında tam 3.7 GB'lık bir beat arşivi. İçerisinde 4 prodüktörün aylarca verdiği emeği Trap, Dark Trap, Emotional (Melodic) Trap ve Etnik Trap olarak bulacaksınız. %100 Telif hakları size ait ve her platformda yayınlanabilir. Beatler her programda çalışan WAV formatındadır. Hepsi mixlenmiştir ve -3 dB'ye sabitlenmiştir. Ayrıca ürünü alan herkese çeşitli indirimler verilir. Bütün beatler BPM ve Anahtar Nota'sına göre organize edilmiştir.


- Spesifik beatlerin stemlerini alabilir miyiz?

Beatlerin stemlerini prodüktörlerden isteyebilirsiniz. Gerekli talimatlar paketi satın alınca içerisinde gelen BeniOku PDF'sinde yazıyor.


- Neden bu kadar ucuz? Bir beat 2.5 TL'ye geliyor.

Bu paket kalitesi ve boyutu nedeniyle 250 TL'den çok daha değerli, ancak ülkemizde yaşadığımız ekonomik sıkıntılar ve bunca zaman EMA bünyesi altında oluşturduğumuz topluluk hissiyatı için teşekkür etmek ve Beat Shop beatlerini 2.5 TL'ye sizlere vermek istedik. Neden mi böyle bir paket yaptık? Çünkü başarının bir kuralı vardır, eğer yaptığın işleri kendin için yaparsan başarısız olma olasılığın yüksektir. Fakat eğer yaptığın işleri topluluğuna yardım etmek için yaparsan, başarısız olma şansın sıfıra yakındır.


- PART 2-3-4 NASIL İNDİRİLİR?


Sistem tarafından size otomatik olarak ürünü aldığınızda son bir e-mail gönderiliyor. Bu korumalı e-mail sizin SPAM klasörünüze ya da tanıtımlar klasörünüze düşmüş olabilir. Bu e-postanın en altındaki butonlardan part 2-3-4'ü indirebilirsiniz.
 


WEBSİTESİ HAKKINDA SORULARINIZ


- DİJİTAL ÜRÜNÜ KAÇ KEZ İNDİREBİLİRİM?

Ürünü size gelen e-postadaki linkten 30 gün içerisinde istediğiniz kadar indirebilirsiniz.


- DİJİTAL ÜRÜNÜ NASIL İNDİREBİLİRİM?

Ödemeyi yaptıktan sonra karşınıza çıkan teşekkürler sayfasındaki linke tıklayarak veya size gelen e-postadan ürününüzü indirebilirsiniz.


- KREDİ KARTI BİLGİLERİM GÜVENLİ Mİ?

EMA-LAB ödeme işlemi HTTPS / TLS şifrelemesiyle güvence altına alınmıştır ve müşterilerimizin sitemizden satın almaları güvenlidir. Ek olarak, EMA-LAB yalnızca en yüksek düzeyde güvenlik sertifikası (PCI DSS Düzey 1) sunan ödeme ağ geçitleriyle çalışır.


- İNDİRİRKEN SORUN YAŞARSAM NE YAPMALIYIM?

Eğer websitemizden veya size gönderilen e-postadan ürünlerimizi indiremezseniz biz size e-posta yoluyla tekrar ulaştırabiliriz. İndirme kısmında yaşadığınız sorunlar ile alakalı bizimle iletişime geçiniz. Satın aldığınız ürünü edinemediğiniz tespit edilirse paranız size iade edilecektir.


- GEÇERLİ KREDİ KARTLARI

Websitesinde kullandığımız ödeme geçiti olan Stripe, Google, Amazon gibi büyük firmalarında kullandığı ödeme geçitidir ve global kredi kartı markalarını kabul etmektedir. Eğer kartınızda: American Express, Mastercard, Visa yazıyorsa websitemizden alışveriş yapabilirsiniz. Başarılar.İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page