EDM Aranjesi Nasıl Yapılır? Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2021


EDM Aranjesi: Loop'unu parçaya çevir!

Müzik prodüksiyonu ile uğraşan birinin en çok zorlandığı konu şüphesiz ki bir projeyi şarkıya çevirmek olacaktır.

Melodi, Ritim, Armoni tamam! Ya sonra?


Diyorsan hadi başlayalım...


Elinizdeki mevcut loop güzel bir bassline ve ritme sahip olabilir. Fakat defalarca dinlemeniz ve eklenecek bir takım elementleri düşünmeniz gerekecektir. Eğer, elinizdeki loop artık kendini tatmin ettirecek seviyeye getirdiyse artık şarkıyı onun üzerine kurma vaktiniz geldi demektir.


Bir müzikal fikri tamamlanmış parçaya dönüştürmek gerçekten emek, zaman isteyen zor bir iştir. Piyasadaki birçok güzel döngü sırf bu yüzden hiçbir iş görememiştir.

Fakat unutmayın yanınızda EMA var. Bu sorunun önüne geçmeyi bu makalede öğreneceğiz. Size birçok önemli bilgi ve teknikleri öğretecek, onları akıcı bir şekilde ve doğru yerde kullanmayı öğreteceğiz.


Büyük EDM sanatçılarının eserlerini dinleyerek EDM şarkı düzenini az çok anlamış olursunuz. FAKAT TAMAMEN ANLAMAK İÇİN HADİ BUYRUN BAŞLAYALIM... 😊

EDM ŞARKI YAPISI

Yeni EDM dinleyicisi olan biri EDM’in diğer müzik türlerinden farklı bir yapıya sahip olduğunu anlayacaktır. Radyoda duyduğumuz diğer türler aksine bir takım farklı elementlere sahiptir. Son birkaç yıldır Pop müziğin EDM müziğinden etkilendiğini ve yapısını ona benzettiğini görüyoruz.


Major Lazer’in “Lean on” şarkısı ve Martin Garrix’in “To be Lonely” şarkısı bunun en büyük örneği sayılabilir.

Pop müziğin son on yıldır baskın olan vokal ön planlı müzik yapısını EDM değiştiriyor ve vokalsiz bir yapıya büründürüyor.

EDM müzik dört ana yapı taşından oluşur, bunlar:

  1. Intro (Giriş)

  2. Breakdown

  3. Build up (Gelişme)

  4. Drop

Bu dört ana yapı taşını çözersek aslında bir nevi loop’ları nasıl parçaya dönüştüreceğimizi de öğrenmiş oluruz. Eğer Loop’unuzun drop olmasını istiyorsanız onu birkaç noktayla birleştirmeniz gerekcektir. Buradaki noktadan kasıt aslında süslemedir.


Süsleme ise şu şekilde örnek verilebilir: Eğer drop dakika 2’de girecekse siz 1. dakikanın 50. Saniyesinde bir hazırlık sürecine sokmalısınız. Yavaştan hızlıya snare, hi-hat veya kick girmeli ve dinleyiciye enerji yüklemelidir.

Bunu yaptığınızda giren drop kafa karıştırmayacak aksine dinleyiciye yüklenen enerjiyi patlatacaktır. Bunu nasıl yapacağınıza kendiniz karar verirsiniz bu sizin yaratıcılığınıza kalmıştır.


Hadi daha detaylı inceleyelim...

Bir parçanın başlangıcında sade bir ritim kullanmak DJ’in bunu setlerine kolay bir şekilde geçirmesini sağlar. Yani kaç BPM (Beats Per Minute) olduğunu çözmelerini kolaylaştırır.