• Emrave

Mix İçin Bilmeniz Gereken 11 Basit İpucu Part 1

Prodüksiyon dünyasında git gide büyük şeyler olmaya devam ediyor. Çoğu prodüktör, şaşırtıcı ve kendine özgü şarkılar yapabiliyorlar. Çünkü onlara gerçekten yardımcı olabilecek bir çok kaynak ile birlikte çalışıyorlar.

Ama halen EDM bloglarının, fanlarının ve Youtube kanallarının dikkatini çekmek için mücadele içerisindedirler. Bunun nedeni, müziklerinin kötü yazılmış olması veya ‘orijinal olmaması’ değildir. Aslında bunun temel nedeni, mix’lerinin, müzik endüstrisinin standartlarına uygun olmamasıdır.

Kafanız karışabilir ancak şunu da söylemek istiyoruz;


‘Mix yapmak, müzik prodüksiyonunda kolay gibi görünen ancak bir o kadar da üstesinden gelinmesi en zor unsurlarından biridir.’

Şimdi, hazırladığımız yazının 6 basit unsuruna geçelim;1. Az ve Öz


‘Ne kadar çok layer ve FX eklersem, parçanın vereceği ses daha iyi olacaktır.’ diyerek prodüksiyon ile ilgilenen birçok kişi, kendisini kandıracaktır ama ne yazık ki, durum hiç de öyle değildir.


Örnek olarak şunu verebiliriz; bir yılbaşı ağacınızın olduğunu ve onu yılbaşı için süsleyeceğinizi düşünün. Abartı şekilde süslemek mi yoksa normal şekilde süsleyip ağacın gövdesinin görünmesi mi daha iyi olacaktır ?


Tıpkı bu örnekteki gibi, fazla ve dikkat edilmeyen bir çalışma yerine, düzgün ve sade bir çalışmaya odaklanın.


Örneğin Deadmau5’ın parçalarını düşünebilirsiniz. Şarkıları incelendiğinde, 3 veya 4 gibi az sayıda öğe kullandığını görebiliriz. Ancak onların her biri, mix’te mükemmel sonuçlar elde etmesine olanak sağlamıştır.


Konu Deadmau5’den açılmışken, ‘Strobe’ şarkısının basit ama bir o kadar da oldukça etkili bir parça olduğunu görebiliriz.Bu yazdığımız bilgiler, kendinizi 3-4 unsurla sınırlayacağınız anlamına gelmez. Müzikte istisnalar tabii ki olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken püf nokta; mümkün olduğunca çalışmalarınızda az öğeye odaklanmak ve bu öğelerin kulağa mükemmel bir şekilde gelmesini sağlamaktır.

2. Çakışan Frekansların Olmadığına Emin Olun


Her bir ses, frekans spektrumunun belirli bir bölümünü kaplamaktadır. İki veya daha fazla ses, aynı frekans aralığı ile çakışıyorsa (örneğin, kadın vokaller, yığılmış akorlar vs.), bu sesler birbirini maskeleyecek ve mix’te öne çıkamayacaklardır. Bu durumda akorlar, vokalleri maskeleyebilir. Görüldüğü üzere, burada da ilk madddeyi uygulayabiliriz.


PRO TİP: Tall, Deep ve Wide terimlerini, uygulayacağınız mix’inizde düşünebilirsiniz.


Tall: Düşükten yükseğe frekans aralığıdır. Genel olarak kabul edilen standart duyulabilir frekans aralığı, 20 ile 20.000 Hz’dir.


Deep: Reverb ve delay, şarkılarınızdaki bireysel öğelere, bazı benzersiz özellikler eklemek için harika efektlerdir. Buradaki sorun ise; çoğu prodüktörün, bu efektleri aşırı kullanması ve bundan dolayı kendi yaptığı mix’i öldürmesidir.


‘Reverb ve delay’ın fazla kullanılmamasına özen gösterilmelidir.’

Wide: Stereo’nun soldan sağa görüntülenmesidir. Tüm seslerin yerleştirilebileceği bir ‘sphere’ hayal edin ve buna göre mix’leyin.


‘Sphere’ deki her öğenin kendi alanı, konumu ve tonu olduğundan emin olun ve çakışma veya maskelemenin olup olmadığına dikkat edin.