top of page

Buffer Size Nedir?

Çoğunuzun bu "Buffer Size"ın ne olduğunu merak ettiğinizi biliyoruz. Size önce hızlı bir açıklama, ardından da ayrıntılı bir açıklama yapacağız. Hadi başlayalım!


Düşük Buffer Size = Düşük Latency (Gecikme)

Bu nedenle düşük Buffer Size, kayıt yapmak için idealdir.


Yüksek Buffer Size ise mixing, mastering ve aranje için iyidir. Bu nedenle, eğer birçok plugin ile çalıştığınız bir süreçte iseniz yüksek bir Buffer Size seçin.

Peki Buffer Size tam olarak nedir?

Buffer Size, bilgisayarınızın gelen herhangi bir ses sinyalini işlemesi için geçen süredir.


Daha detaylı bir açıklama ister misin? There you go!:


Bu konuda her şey bilgisayarınızın işlem gücü ile alakalıdır, bu yüzden "endüstri standardı" bir Buffer Size yoktur. Uygun bir Buffer Size ayarlamak, DAW'nizin akışını hızlandıracak ve hata mesajlarıyla karşılaşmanızı azaltacaktır.


Hepimiz olabildiğince az gecikme istesek de, Buffer Size, bir kanalda kaç pluginin yüklü olduğu ve bilgisayarın işlem gücü gibi bir dizi şeye bağlıdır. Arabellek boyutu çok düşükse, kayıttan yürütme sırasında hatalarla karşılaşabilir veya tıklama ve patlama sesleri duyabilirsiniz. Bununla birlikte, kayıt sırasında Buffer Size çok yüksek ayarlanırsa, sinir bozucu olabilen oldukça uzun bir gecikme olacaktır. İşte Akademi'den Buffer Size ile ilgili birkaç ipucu:


Düşük Buffer Size

  • Daha doğru monitörleme ve için gecikme miktarını azaltmak için arabellek boyutunu daha düşük bir miktara ayarlayın. Buffer Size boyutunu düşürmenin dezavantajı, bilgisayarınızın işlemcisi üzerinde daha fazla baskı oluşturması ve onları daha sıkı çalışmaya zorlamasıdır.


  • Monitörleme aşamasında, bilgisayarınızın işlem bant genişliğinin engellenmemesi için mümkün olduğunca az plugin kullanın. İşlemcilerinizi diğer görevlerle boğmaya başlarsanız, projenizi dinlemeyi bir kabusa dönüştürecek click sesleri (M:UO'yu okuyanlar bilir) ve patlamalar veya hatalar yaşarsınız.


  • Şarkıcınıza biraz reverb vermenizde veya hafif pluginler kullanmanızda genellikle sorun yoktur, ancak Buffer Size düşürüldüğünde işlemcinizin sağlığı için yoğun pluginler kullanmaktan kaçınmalısınız.


  • Sinyalde fazla gecikme olmadan Buffer Size'ı genellikle 256 örneğe kadar yükseltebilirsiniz.


Yüksek Buffer Size

  • Mixing aşamasında Buffer Size'ı daha yüksek bir ayara yükseltmek güvenlidir. Bu, bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak, click sesleri veya hatalarla karşılaşmadan daha fazla plugin ile çalışmanıza olanak tanıyacaktır.


  • DAW'ınızde Buffer Size oranı arttırılmışsa, projeyi oynatmaya başladığınızda hafif bir gecikme fark edebilirsiniz, bu normaldir ve DAW'ınızın boğulduğunun bir işareti değildir.

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page