• Emrave

Dubstep Nasıl Yapılır? Dubstep Yapmadan Önce Kesinlikle Bilmeniz Gerekenler

Dubstep’in elektronik dans müziği türleri arasında kendisine yarattığı popüler alan

şüphesiz bir gerçek.Karanlık atmosferi ve ezici bas hatlarıyla dinleyenleri dans ettirebiliyor olmasına bakarsak bu popülerliğin kaynağını anlamak zor değil.


Peki son aşamada kulaklarımızda bu kadar etkili duyulan ve farklı hisler uyandıran bu müzik türünü üretmek de bu kadar kolay mı?Üzülerek belirtmeliyiz ki cevap hayır fakat bu süreci daha kolay hâle getirmek için akademi yanınızda. Eğer "Dubstep Nedir?" veya ''Dubstep nasıl yapılır?'' diye düşünüyorsanız, Dubstep üretme sürecinde yapılması gerekenleri ve bu yolda önemli ipuçlarını sizler için derledik.Modülasyon: USTASI OL


Mükemmel dubstep parçalarının nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız sizlere ilk tavsiyemiz modülasyon konusunda ustalaşmanız olacaktır. Peki modülasyon nedir? Basit tabirle, parça içerisindeki tonun bir süreliğine farklı bir tona geçmesidir.


  • Dubstep için büyük önem taşıyan bas seslerinize modülasyon uygulamanın en yaygın yolu LFO (Düşük Frekanslı Osilatörler) kullanmaktır. Bu osilatörlerin temel çalışma prensibi ise sentezleyiciler üzerindeki değerleri, insan işitme aralığının dışında kalan frekans hareketlerini kullanarak kontrol etmesidir.


  • Wobble ismi verilen spesifik bas seslerine ulaşmanın yollarından biri, LFO kullanarak cutoff filtresine modülasyon uygulamaktır. Bu işlem, sesinizde duymak istediğiniz hareketlenmeler ve farklı ritimler için açılan kapıdır. Daha sıra dışı bir dinleme deneyimi elde edersiniz.


Modülasyonda ustalaşmak elbette birden bire gerçekleşmeyecek. Fakat neredeyse tüm dubstep droplarının karakteristiğini barındıran unsur olduğunu düşünürsek, ayrılan vaktin karşılığını alacağınızdan emin olabilirsiniz.


Taklit Etme, Öğren!

Harika seslere ve en kaliteli prodüksiyonlara ulaşmak için en iyileri incelemeli ve onlardan öğrenmelisiniz. Taklit etmekten değil, onların izlediği yolu öğrenmekten söz ediyoruz.Tıpkı hayatın diğer alanlarında olduğu gibi müzik endüstrisinde de herkes cömert değildir. Bazı müzik prodüktörleri kendi bilgi ve birikimlerini paylaşmak istemez.


Eğer bu yazıyı okuyorsanız çağımızın en büyük teknolojisi olan internete sahipsiniz ve öğrenmek için önünüzde bir engel yok demektir. İnternet, müzik prodüksiyonu ile alakalı tonlarca eğitici ve öğretici içeriklere ulaşabileceğiniz bir araç.

Yeterli seviyede araştırma sonucunda sizi ileri taşıyacak olan, aslında herkesin bildiği o ‘sırlara’ ulaşabilirsiniz. Akademinin bu süreçte bir mesaj kadar uzağınızda ve sizlere yardımcı olmaya hazır olduğunu unutmayın.Intro ile Etki Yaratın


Hepimiz bir dubstep parçasının en önemli kısmının drop olduğunu biliyoruz. Parçanın en heyecan verici ve enerjik kısmı, akılda kalmasını sağlayan, insanları dans ettiren, dinleyicilerinizin beklediği bölüm. Fakat bu, parçanızın diğer kısımlarına aynı önemi göstermemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Birçok prodüktör drop kısmı için çok fazla vakit harcayıp parçanın geri kalan bölümlerini ise drop aşamasına gelene kadar zaman öldürülen alanlar hâline getiriyor.


Baştan sona tüm bölümleri güçlü bir örnek olarak ‘Must Die – Resist’ parçasını inceleyelim. Bu parçanın yalnızca drop kısmı bile geri kalan tüm bölümlerini taşıyabilecek seviyede fakat bu, prodüktörü etkili bir int