• Emrave

Elektronik Müzik Prodüksiyonuna Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Elektronik müzik ve beraberinde getirdiği dans müziği, global sahnede etkisini her geçen gün artırıyor.


Uzun süre dinleyici olarak kaldıktan sonra prodüktörlük için gerekli olan özelliklere sahip olduğumuzu düşünüyor ve elektronik müzik üretmeyi öğrenmeye kararlı bir şekilde odaklanıyoruz.


Peki nereden başlayacağız?Birçok prodüktör adayı ilk aşamadan korktuğu veya bu süreçte kararlılık göstermediği için serüvene henüz yolun başındayken veda eder.Her ne kadar zorlu görünse de başlamak için atılması gereken yalnızca birkaç adım vardır.


Bahsi geçen adımları bu yazımda sizler için toparlayıp üzerine biraz konuşmak istiyorum. Yeni başlayanlar için olduğu kadar hali hazırda müzik prodüksiyonu ile uğraşan prodüktörler için de önemli noktalar bulunuyor. İlk adımı atalım!1- Doğru DAW Seçimi

Prodüktörlerin müzik yaratırken kullandıkları yazılımlar DAW (Digital Audio Workstation) olarak adlandırılıyor. Dijital ses iş istasyonu olarak Türkçe'ye çevirebiliriz. Yazının geri kalanında DAW kısaltmasını kullanacağım.


Ableton Live, FL Studio ve Logic Pro, elektronik dans müziği prodüksiyonunda popülerliğe sahip olan DAW yazılımlarıdır, ancak başka birçok DAW mevcut. Cubase, Reason, Pro Tools, Garageband bunlardan birkaçı.


  • Hepsini müzik üretiminde kullanıyorsak farkları ne? Hangi DAW daha iyi?Çalışma masalarınızı veya bilgisayarlarınızdaki masaüstlerini düşünün. Size en pratik yolu sağlayan düzende olmayınca üretkenliğinizin azalması kaçınılmaz. Görsel olarak hoşunuza gitmeyen bir 'iş istasyonunda'' çalışmaya ne kadar katlanabilirsiniz?

Her DAW farklıdır ve bu nedenle birini seçmeden önce hangisi sizin işleriniz için iyi bir istasyon olur bu konuda araştırma yapmak önemlidir.


Martin Garrix'in FL Studio kullandığı biliniyor. Yıllardır onun elinden çıkmış parçalara benzer işler yapmak istiyorsanız bu, FL Studio'nun sizin için en uygun DAW olduğu anlamına gelmez!


Farklı DAW yazılımları farklı durumlarda en iyi sonucu verir. Ableton, canlı performanslar söz konusu olduğunda üstün kabul edilirken, FL Studio daha çeşitli eklentilerle birlikte gelir.


  • Herhangi bir fikre sahip olmadığınız senaryoda bile bir DAW adıyla yapacağınız basit bir Youtube araması sayesinde yüzlerce saatlik öğretici kaynağa ulaşabilirsiniz.


  • İzleyeceğiniz videolarda yapılan işten çok, o işin nasıl yapıldığını gözlemleyin. Arayüz, kullanım kolaylığı, çalışma mantığı gibi detayları incelemeye vakit ayırın.

  • Uygun olduğunu düşündüğünüz bir DAW bulduğunuz zaman deneme sürümünü indirip bu adı geçen maddeleri test edebilirsiniz. Bu şekilde, herhangi bir para harcamadan önce yazılımla uygulamalı deneyim elde edebilirsiniz.Deneme sürümünü bilgisayarınıza kurduktan sonra artık sizin için bilinmezliklerle dolu bu denize yelken açma vakti geldi demektir. İkinci adımla devam ediyoruz!


2- DAW ile bütünleş