top of page

Şarkımızı Geniş Kitlelere Nasıl Ulaştırırız?
Birkaç yıl önce müzik grupları harika olduğunu düşündükleri şarkılar yapmak için çok zaman harcarlardı. Peki neden hiçbir kanala veya bloga girmezlerdi? Çünkü değişen dünya hakkında yeterli fikirleri ve öngörüleri yoktu ya da tanınmak istemiyorlardı (bu da bir seçim, saygımız var).


Oysa ki oyunun kuralları değişmiş, artık dijital çağa girilmişti. Bloglar ve içerik üretici kanallar (özellikle Youtube) hayatımıza girmişti. Peki bu kanalları nasıl kendi müziğimizi yaymak, tanıtmak ve reklamımızı yapmak için verimli kullanabiliriz? 6 ay gibi bir sürede geniş kitlelere ulaşabilir ve çok fazla oynatmaya sahip olabiliriz. Ama her iş gibi bu işte de disiplinli, özverili ve en önemlisi süreklilik şart.


Hazır olun, veriyorum taktiği; bir e-posta listesi oluşturmak ve kullanmak.

Ya hadi oradan bu iş e-postayla, listeyle olur mu hocam dediğinizi duyar gibiyim. Ama e-posta pazarlaması ile karıştırmayın, o ayrı bir dijital pazarlama tekniğidir. Yani mahallede dolaşıp tava tencere satmaya çalışmak değil bizim yöntemimiz. Web'de tonlarca müzik kanalına ve bloga erişmenin oldukça etkili bir yöntemini göstereceğim.


Yalnız, akademiciler sizi baştan uyarayım, bir blog e-posta listesi oluşturmak kolay değildir. En iyi sonuçları elde etmek için çok sabırlı olmalısınız. İlk başta çok iş gibi görünebilir, ancak bir kez kanal ve blogların şarkılarınızı yayınladığını gördüğünüzde, bunu yapmaya zaman ayırdığınız için kesinlikle duacı olacaksınız.
Adım 1: Liste Her şeydir!


Bu taktiğin anahtarı, büyük bir iletişim veri tabanı oluşturmaktır. Kişi listeniz ne kadar büyük olursa, öne çıkma şansınız o kadar artar. Listenizde müzik blogları, Youtube kanalları ve sosyal medya kanallarının tamamı organize edilmiş ve bir sonraki bombayı çıkarmaya hazır olduğunuzda kullanıma hazır olacak.


Şimdi “Ya bizi hiç uğraştırma, hazır bir listeniz yok mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim: SORMAYIN. Çünkü hiç kimsenin listesi kimsenin işine yaramaz. Listelerinizi oluşturmak için Google Dokümanlar veya Excel ile çalışmanızı öneriyorum. Nereye giderseniz gidin erişebileceğiniz için ısrarla önerim: Google Dökümanlar!


En büyük avantajı, aynı belgeyi bir arkadaşınızla kolayca paylaşabilir, ikiniz de belgeye ekleme yapabilirsiniz ve birbirinizin değişikliğini kaydetmeden gerçek zamanlı olarak düzenleyebilirsiniz. Yeni bir Google e-tablolar sayfası oluşturun, üste 7 sütun başlığı ekleyin. Web-sitesi, e-posta, İletişim Sayfası, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.


Tüm kişilerinizi düzenli tutmak, kaliteli bir liste tutmanın çok önemli bir parçasıdır. Düzenli bir liste tutarak tüm kanallarda blogların web'deki varlığını görebileceksiniz.E-tablonuz için ihtiyaç duyacağınız tüm organizasyon budur. Biraz daha düzenli görünmesini istiyorsanız renk kullanabilirsiniz. Bundan sonrası yöntemdir, temel mantık budur!A-) Hypem


Bilmeyenler için Hypem veya Hype Machine 800'den fazla farklı müzik blogunun kaydını tutan bir sitedir. Siz de bu tip siteleri arayarak bulabilirsiniz. Bu site, bloglar tarafından yayınlanan en iyi şarkılar için oylamaya dayalı yerleşik bir sıralama sistemine sahip. Bir şarkı ne kadar çok "kalp" alırsa şarkınız o kadar çok teşhir edilir.


Hype Machine, müzik blogları için Google ile karıştırılan Reddit'e benzer. Size bu siteyi yüksek kaliteli kişileri bir araya getirmek ve şarkılarınızı tanıtabilmek için nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim!


• Başlangıç noktamız bloğun kanal listesinin olduğu site dizinidir. Burası, ağlarında sahip oldukları özenle seçilmiş blogları tuttukları yerdir.


Bunları ülkeye veya türe göre filtreleyebilirsiniz. Bir tür veya etiket seçtikten sonra, bloglardan birini açın ve bağlantılarına tıklayın. Farklı sekmelerde 5 farklı blog açın, böylece birinden diğerine hızla geçebilirsiniz. Kendinizi yormayın, günde 10 dakika ama her gün. Unutmayın taşı delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir.


Tüm blog URL'lerini toplayın ve ardından bir sonraki bloga geçin. Genellikle e-posta bilgilerini Contact (İletişim) veya About (Hakkında) sayfasında bulabilirsiniz. Sosyal bağlantılar genellikle kenar çubuğunda, üstbilgide veya altbilgide bulunur. Bütün gün e-posta toplamak çok heyecanlı değil. Her gün 25-50 adet toplamayı bir alışkanlık haline getirin, böylece bir sonraki şarkınızı yayınlama zamanı geldiğinde yani daha 1 ay dolmadan zaten göndermeye hazır 1.000 blog kişiniz olur.


B-) Youtube


Dürüst olmak gerekirse, bu günlerde Youtube'u müzik dinlemek için kullanmayan çok fazla insan olduğunu düşünmüyorum. YouTube'da web'deki diğer platformlardan çok daha fazla müzik paylaşım kanalı var. Bunların sadece %1'ine ulaşabilseniz dahi büyük bir başarı sağlamışsınız demektir.


YouTube'un en iyi yanı, müziğinizi yaymak için sadece müzik paylaşım kanallarından daha fazla fırsatın olmasıdır. Tonlarca Youtuber her türlü içeriği yayınlıyor ve kanalları için ücretsiz müziklere ihtiyaç duyuyor. Şarkınızın ücretsiz olarak TV’de yayınlandığını düşünsenize. İstemez miydiniz? Öyleyse neden YouTube'da yapmıyorsunuz?B.1) Kanalları Bulun


Basit bir YouTube "Elektronik Müzik Kanalı" araması ile YouTube'da yüzlerce farklı kanal bulabilirsiniz. Tüm bu kanallar her zaman paylaşacak “efsane” yeni müzikler ararlar, işin sırrı sadece dikkatlerini çekmektir.


Öne çıkmasını istediğiniz kanalı bulduktan sonra iletişim bilgilerini alacağız. Genellikle "About" (Hakkımızda) sekmesinde bir e-posta bulabilirsiniz. Bazen kanal, e-postalarını kanallarının dışında bırakır. İkinci en iyi yol, web sitelerini aramaktır.


Bir web siteleri yoksa, şansınızı bir de sosyal medyalarını kontrol ederek deneyin. Bir iletişim e-posta adresi olmasa bile, artık YouTube, web sitesi ve sosyal medya bağlantılarına sahip olduğunuz için onlarla iletişim kurmanın çok farklı yolları var. Diğer kanallara ulaşmak için kanal kanal gezin.


Aslında bir milyon kişiye ulaşmak için ihtiyacınız olan tek bir şey var: Doğru YouTube kanalını bulmak. Müziğinizi öne çıkarmak ve daha fazla kanal bulmak için YouTube'daki ilgili kanallar bölümünü de kullanabilirsiniz. YouTube'da her müzik türünün kendi küçük kanal ağı vardır, gidip bulabildiğiniz kadar çok bulabilirsiniz.B.2) Sadece Müzik Kanallarını Düşünmeyin


Müzik kanallarının kullanmak, müziğinizi ortaya çıkarmanın harika bir yoludur. Ama diğer taraftan özellikle büyük kanallar her gün binlerce başvuru alırlar.


Peki hep müzik kanallarını mı zorlayacağız? Müzikle ilgisi olmayan rastgele Youtube kanallarının kapısını çalmayalım mı? Youtuberların videolarını daha ilginç hale getirmek için ilginç güzel müziklere ihtiyaçları vardır. Ayrıca, müzik kanallarına göre çok daha az müzik gönderimi alırlar. (İpucu: Bu müzik dışı kanallar için e-tablonuzda yeni bir kategori oluşturun.)


Bir müzik yapımcısı iseniz bu durumdan yararlanabilirsiniz. Deneyebileceğiniz kanal türlerine küçük bir örnek verecek olursak;


· Eğitim Kanalları

· Video Oyun Kanalları

· Nasıl Yapılır kanalları

· Spor Dalları

· Derleme Kanalları


Düşüncelerinizi sınırlamayın. Diğer müzik yapımcılarının yapmayacağını yapın. Gidin müziklerinizi onların olmayacağı yerlere götürün.
Adım 2: Sosyal Medyayı Kullanın


Instagram, Facebook, Twitter ve Snapchat, farklı blogcular ve müzik kanallarıyla bağlantı kurmanız için harika fırsatlar.A-) Önce İlişkiler Kurun


Herkesin ilgisini çeken, üzerinde konuşmayı sevdiği, değer verdiği kendine özel bir şeyleri vardır ya hani kimisi enstrümanına aşıktır, kimisi evlatlarını dilinden düşürmez, kimisi gezdiği yerlerin fotoğraflarını çeker atar ve bunun hakkında konuşmayı sever.


İşte onların bu yanlarını keşfedin ve sohbet oluşturun. İlişki kurabilmek, sosyal medyayı kullanmanın en iyi yanlarından birisidir. Bu kanalların paylaştığı bloglara ve şarkılara yorum bırakın. Onlarla ilgili konuştukları şey hakkında Twitter aracılığıyla onlarla sohbete dalın. Onlara Instagram'daki harika fotoğrafları hakkında yorum bırakın.Gerçek İlgi Gösterin!


Bu kavramın sırrı, insanlarla arkadaş olmanızdır. Bir arkadaşınızdan bir iyilik istediğinizde, canın sağolsun der ama aynı iyiliği bir yabancıdan istediğinizde, muhtemelen işi yokuşa sürmeye çalışacaktır.


Blog veya YouTube kanalından bir iletişim yolu bulamadıysanız, Facebook veya Instagram hesapları üzerinden gitmeniz gerekebilir. Size bir sır vereyim, onlarla bir ilişki kurduğunuzda, sizinle iş birliğinde olma ihtimalleri on kat artıyormuş!
Değer katın!


Herhangi bir kanala veya bloga girmenin en iyi yolu, onlara değer katmanın bir yolunu bulmaktır. Bu her zaman onlara paylaşmaları için harika şarkınızı verin demek değildir. Bakın başarılı olmuş bir ekip, tecrübelerinden şunu paylaşıyor:


Geçmişte birkaç müzik kanalı için yaptığımız bir şey, onlara markaları için yeni kapak fotoğrafları yapmaktı. Photoshop'u zaten biliyorduk ve en yüksek kalitede fotoğraflara sahip olmadıklarını görebiliyorduk. Öyleyse neden onlara yardım etmeyelim ki? Onlara o grafikleri yaptıktan sonra her bir şarkımızı kendi kanallarında yayınladılar.


Siz neler yapabiliyorsunuz? Kendinizi bir gözden geçirin. Yapabileceğiniz birkaç fikir daha...

• Onlara Videolar Yapın

• Onlar için Misafir Blogu yazın

• Onlara biraz pazarlama konusunda yardımcı olun

• Siteleri için en sevdikleri sanatçılardan biriyle röportaj yapabilecek misiniz bir bakın.

• Blogcularıyla paylaşmaları için özel bir “miks” yapın.


Değer vermek, herhangi biriyle ilişki kurmanın en iyi yollarından biridir.
Adım 3: Mükemmel Submission (Şarkıyı göndermek)


Tamam, listenizi 1000'den fazla farklı blogdan oluşturdunuz. (Bu minimum olması gereken sayı) Onlarla zaten sosyal medya aracılığıyla bağlantı kurdunuz.

Şimdi en büyük darbeyi indirme vakti!


Mükemmel gönderim mesajı atacaksınız. Kesinlikle kişisel olmalıdır. Yani konusunda “New Submission” (Yeni Şarkı Gönderme Başvurusu) yazan bir e-posta göndermek ne kadar kişiye özel ve samimi olabilir ki?


Bu e-postayı okuyanın gerçek bir kişi olduğunu ve aldıkları diğer sayısız e-postalardan kendinizi sıyırabilmeniz için, onlarla bir tür duygusal bağ kurmanız gerektiğini unutmayın.


İşte işe yarayan bir örnek e-posta. Aynısını yazmalısınız demiyorum, bu daha önceden denemiş bir formattır, işe de yaramıştır. Bunları kendinizinkini oluşturmak için bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilirsiniz.


Sidekick Eklentisi (Google Chrome)


İnsanların e-postalarınıza yanıt vermemesinden nefret etmiyor musunuz? Bu sorunu çözmenize yardımcı olan Sidekick adında harika bir eklenti var. Bu eklenti iletiyi gönderdiğiniz kişinin e-postanızı ne zaman açtığını görmenizi sağlayan bir Chrome eklentisidir. Ayrıca, e-postadaki bağlantılardan herhangi birine tıklayıp tıklamadıklarını da gösterir. Mutlaka denemelisiniz.
Mailchimp


Tamam, diyelim ki listenizde 3.000'den fazla e-postanız var. Bu kadar çok kişisel e-posta göndermek gerçekten zor. İkinci bir seçenek var: Mailchimp.


Mailchimp, bir posta listesine büyük miktarda e-posta eklemenize izin veren bir sitedir. Daha sonra hepsini bir kerede e-posta ile gönderebilirsiniz. Bu, herkese kişiselleştirilmiş e-postalar göndermek kadar iyi olmasa da Mailchimp'i kullanmak kitlelere ulaşmanıza yardımcı olabilir. Mailchimp kullanmanın güzelliği, e-postalarınızın ne kadar oranda açılıp bakıldığını görebilmenizdir.


Diyelim ki, son e-posta kampanyanızda %15'lik bir açılma oranı görüyorsunuz. Bu sayı sizi tatmin etmediyse denemeye devam edin. Biraz düzenlemeye ve bir sonraki e-posta kampanyasının konu satırını değiştirmeye karar verdiniz. Ve oranlar %23'e yükseldi.


Mailchimp çok güçlü bir e-posta pazarlama aracıdır. Kişisel e-postalar göndermek kadar iş görebilir. Her şey onu nasıl kullandığınıza bağlı.

Unutmayın! Bu Bir Sayı Oyunu…


Çok sayıda kişi listesi oluşturmanın en iyi yanı, çok sayıda farklı kanala ulaşabilmenizdir. Çoğu sanatçı, büyük bir favori kanalının bir sonraki şarkısını yayınlayacağından emindir. Bu olaydan sonra kesinlikle viral olacaklarını düşünürler. Ama gerçek hiç de öyle sanılan gibi değildir.


Liste oluşturma stratejisi, interneti müziğinizle ele geçirmenin ve uzun süreli ilişkiler kurmanın bir yoludur. Bu, kısa vadede ve uzun vadede çok değerlidir.


(Size bir tavsiye: Müziğinizi öne çıkaran kanallara gözünüz gibi bakın. Besleyin, büyütün, onları mutlu etmek için elinizden geleni yapın.)


Özetle


Bir blog listesi oluşturmak, özellikle büyük bir kitleniz yoksa, bir şarkı yayınlarken hazırlamanız gereken en önemli şeylerden biridir. Bu stratejiyi kullananlar, Warner Music için A&R dahil pek çok farklı insanla bağlantı kurduklarını söylüyorlar!


“Bunu yapmak, 5 aydan kısa bir sürede 500 binin üzerinde oyun oynamamıza yardımcı oldu. Müziğimiz en iyisi sayılmazdı ama İnternetin o kadar çok farklı kanalına ulaştık ki, sürekli olarak izlenme sayımız arttı.”

Son olarak özetlemek gerekirse müziğiniz en iyisi olmasa bile her gün günde en az 10 dakika üzerinde çalışın ve ne olacağını görün. Herkese kolay gelsin.


 

Bu haftaki yazımda sizlere geniş kitlelere nasıl ulaşılabileceğine dair küçük tüyolar vermeye çalıştım. Sunmuş olduğum teknikleri yer yer kullanıp tanıtım ve reklam maliyetlerinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz. Bu tüyoların uygulanmasında en önemli faktör takdir edersiniz ki disiplindir. Oluşturduğumuz listelerin sürekli güncel tutulmasını sağlamak kritik bir başarı faktörüdür.

Bir sonraki yazımdan haberdar olmak için takipte kalmayı unutmayın, müzikle kalın...

Burç
müziğini yaymak, müziğini beğendirmek, şarkını beğendir, viral müzik nasıl duyurulur, şarkı kitleye nasıl yayılır, müziğin dijital tanıtımı, müziğimi nasıl tanıtırım, müziğini nasıl tanıtırsın, şarkı tanıtımı nasıl yapılır, parça tanıtımı, şarkı tanıtımı, şarkımı nasıl tanıtırım, parçamı nasıl tanıtırım, müzikte geniş kitlelere ulaşmak, bloglar ile müzik tanıtımı nasıl yapılır, bloglar ile müzik reklamı nasıl yapılır, youtube ile müzik reklamı nasıl yapılır, youtube ile müzik tanıtımı nasıl yapılır, müzik reklamı yapımı, müzik reklamı nasıl yapılır, müzik reklamı nerede yapılır, müzik yayını nerede yapılır, müzikleri kim tanıtır, müzik blog sitelerine erişmek, müzik sitelerine şarkı dağıtımı, müzik yayıncılarına nasıl ulaşılır, müzik tanıtımı, müzik tanıtımı nasıl yapılır, müziğimi nerede yayınlarım, müziğimi daha geniş kitlelere nasıl ulaştırabilirim

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Комментарии


bottom of page