Şarkımızı Geniş Kitlelere Nasıl Ulaştırırız?
Birkaç yıl önce müzik grupları harika olduğunu düşündükleri şarkılar yapmak için çok zaman harcarlardı. Peki neden hiçbir kanala veya bloga girmezlerdi? Çünkü değişen dünya hakkında yeterli fikirleri ve öngörüleri yoktu ya da tanınmak istemiyorlardı (bu da bir seçim, saygımız var).


Oysa ki oyunun kuralları değişmiş, artık dijital çağa girilmişti. Bloglar ve içerik üretici kanallar (özellikle Youtube) hayatımıza girmişti. Peki bu kanalları nasıl kendi müziğimizi yaymak, tanıtmak ve reklamımızı yapmak için verimli kullanabiliriz? 6 ay gibi bir sürede geniş kitlelere ulaşabilir ve çok fazla oynatmaya sahip olabiliriz. Ama her iş gibi bu işte de disiplinli, özverili ve en önemlisi süreklilik şart.


Hazır olun, veriyorum taktiği; bir e-posta listesi oluşturmak ve kullanmak.

Ya hadi oradan bu iş e-postayla, listeyle olur mu hocam dediğinizi duyar gibiyim. Ama e-posta pazarlaması ile karıştırmayın, o ayrı bir dijital pazarlama tekniğidir. Yani mahallede dolaşıp tava tencere satmaya çalışmak değil bizim yöntemimiz. Web'de tonlarca müzik kanalına ve bloga erişmenin oldukça etkili bir yöntemini göstereceğim.


Yalnız, akademiciler sizi baştan uyarayım, bir blog e-posta listesi oluşturmak kolay değildir. En iyi sonuçları elde etmek için çok sabırlı olmalısınız. İlk başta çok iş gibi görünebilir, ancak bir kez kanal ve blogların şarkılarınızı yayınladığını gördüğünüzde, bunu yapmaya zaman ayırdığınız için kesinlikle duacı olacaksınız.
Adım 1: Liste Her şeydir!


Bu taktiğin anahtarı, büyük bir iletişim veri tabanı oluşturmaktır. Kişi listeniz ne kadar büyük olursa, öne çıkma şansınız o kadar artar. Listenizde müzik blogları, Youtube kanalları ve sosyal medya kanallarının tamamı organize edilmiş ve bir sonraki bombayı çıkarmaya hazır olduğunuzda kullanıma hazır olacak.


Şimdi “Ya bizi hiç uğraştırma, hazır bir listeniz yok mu?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim: SORMAYIN. Çünkü hiç kimsenin listesi kimsenin işine yaramaz. Listelerinizi oluşturmak için Google Dokümanlar veya Excel ile çalışmanızı öneriyorum. Nereye giderseniz gidin erişebileceğiniz için ısrarla önerim: Google Dökümanlar!


En büyük avantajı, aynı belgeyi bir arkadaşınızla kolayca paylaşabilir, ikiniz de belgeye ekleme yapabilirsiniz ve birbirinizin değişikliğini kaydetmeden gerçek zamanlı olarak düzenleyebilirsiniz. Yeni bir Google e-tablolar sayfası oluşturun, üste 7 sütun başlığı ekleyin. Web-sitesi, e-posta, İletişim Sayfası, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube.


Tüm kişilerinizi düzenli tutmak, kaliteli bir liste tutmanın çok önemli bir parçasıdır. Düzenli bir liste tutarak tüm kanallarda blogların web'deki varlığını görebileceksiniz.E-tablonuz için ihtiyaç duyacağınız tüm organizasyon budur. Biraz daha düzenli görünmesini istiyorsanız renk kullanabilirsiniz. Bundan sonrası yöntemdir, temel mantık budur!A-) Hypem


Bilmeyenler için Hypem veya Hype Machine 800'den fazla farklı müzik blogunun kaydını tutan bir sitedir. Siz de bu tip siteleri arayarak bulabilirsiniz. Bu site, bloglar tarafından yayınlanan en iyi şarkılar için oylamaya dayalı yerleşik bir sıralama sistemine sahip. Bir şarkı ne kadar çok "kalp" alırsa şarkınız o kadar çok teşhir edilir.


Hype Machine, müzik blogları için Google ile karıştırılan Reddit'e benzer. Size bu siteyi yüksek kaliteli kişileri bir araya getirmek ve şarkılarınızı tanıtabilmek için nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim!


• Başlangıç noktamız bloğun kanal listesinin olduğu site dizinidir. • Burası, ağlarında sahip oldukları özenle seçilmiş blogları tuttukları yerdir.


Bunları ülkeye veya türe göre filtreleyebilirsiniz. Bir tür veya etiket seçtikten sonra, bloglardan birini açın ve bağlantılarına tıklayın. Farklı sekmelerde 5 farklı blog açın, böylece birinden diğerine hızla geçebilirsiniz. Kendinizi yormayın, günde 10 dakika ama her gün. Unutmayın taşı delen suyun kuvveti değil sürekliliğidir.