FL Studio’da ZGameEditor Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bu haftaki yazımda sizlere FL Studio’da basit ve profesyonel şekilde nasıl video hazırlanır onu anlatmaya çalışacağım. Umarım faydalı bulursunuz. Hadi başlayalım.


• Çoğumuzun bildiği gibi FL Studio sesler üzerine kurulu bir programdır. Fakat FL Studio’da video yapabileceğinizi biliyor muydunuz?


Evet, FL Studio’da başka bir 3. taraf yazılıma gereksinim duymadan profesyonel şekilde videolar hazırlayabilirsiniz. İsterseniz hazır video altyapıları kullanın; isterseniz de sıfırdan profesyonel bir video düzeni yapın. Sizlere ikisini de göstereceğim.
1-) Video Sihirbazı


• Dediğim gibi FL Studio’da video hazırlamak için hazır altyapılar kullanabilirsiniz. İlk olarak bu seçeneği inceleyelim. Buradan ulaşabileceğiniz önceki yazımda da bahsettiğim gibi, FL Studio’da video sihirbazını “File > Export > Video file…” yolunu izleyerek açabilirsiniz. Hadi biraz inceleyelim.

• Yolu izledikten sonra karşımıza bir sürü video altyapısı gösteren bir pencere açılacak. İstediğiniz altyapıyı kullanmakta özgürsünüz. Bundan sonra sadece birkaç tane ayar yapmanız gerekiyor. Şarkı ismi, yapımcısı, ek not vs…

• Buradan sonra tek yapmanız gereken “Continue to render and save video… butonuna tıklamak.


• Ardından karşınıza render ekranı (Videoyu işleyeceğiniz ekran) çıkacak. Hangi kalitede ve hangi çözünürlükte olacağını seçip rendera başlayabilirsiniz.2-) Sıfırdan Video Hazırlama


• Gelelim daha yorucu fakat istediğimizi eklemekte özgür olduğumuz yönteme. Bunun için Plugin Picker’dan ihtiyacımız olan “ZGameEditor Visualizer” pluginini seçeceğiz.


• Plugin Picker’da önümüze çıkan ekrandan “Visual” kategorisini seçerek (Kırmızı kutucukla gösterilmiş) aradığımız plugini daha kolay bir şekilde bulabiliriz.

• Ardından yapmamız gereken ZGameEditor’ü tutup mixerden “Master” kategorisine sürüklemek.

“Peki neden master bölümüne sürüklüyoruz? 1. bölüme sürüklesek olmaz mı?”


Elbette olmaz. Çünkü “Master” bölümü tüm seslerin geçtiği bölümdür. Eğer biz 1. bölüme sürüklersek, pluginimiz sadece 1. bölümden geçen sesleri alır.