Müzik Prodüktörleri için Değerli 10 Adet FL Studio İpucu Part 2

Merhaba Elektronik Müzik Akademisi okurları. Önceki yazımda FL Studio için 10 adet faydalı bilgiyi size sunmuştum. Şimdi de ilk yazımın devamı niteliğinde olan diğer 10 faydalı ipucunu sizlere sunacağım. Önceki yazıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu ipuçları, FL Studio’yu daha profesyonel bir şekilde kullanmanızı sağlayacak. Hazırsanız, geçen hafta olduğu gibi bu yazıda da kısa tanımımızı yapıp sonrasında ipuçlarımızın ilkiyle başlayalım.FL Studio Nedir?


FL Studio, müzik prodüktörlerinin sıkça kullandığı bir programdır. Windows ve macOS işletim sistemlerinin hepsine yüklenebilir.


FL Studio sayesinde hali hazırda olan bir şarkıya remix yapabilirsiniz. Veyahut sıfırdan beat ve müzik de yapabilirsiniz. Öğrenmesi zaman alabilir fakat öğrendikten sonra size gelir bile sağlayabilir.


1-) Smart Search


Aradığınız şeyleri bir anda bulmak kolay değildir. Özellikle de büyük bir kütüphanede bulmak hiç kolay değildir. Smart Search tam da bu işe yarıyor. Bulmak istediğiniz herhangi bir şeyin ismini yazmanız yeterlidir. Bu özelliğe Windows’ta “Ctrl + R” veya macOS’ta “Control + R” tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz.2-) Plugin Performance Monitor


Günümüzde bile çoğu prodüktörün en çok canını sıkan şey gecikme yani “Lag” sorunu. Çok can sıkıcı olduğunu biz de biliyoruz fakat bunu düzeltmenin bir yolu var. Erişmek için, “View > Plugin Performance Monitor


  • Hangi eklentinin fazlaca bellek tükettiğini, can sıkıcı cızırtı sesine ve gecikmeye neden olduğunu bulun.


  • Ayrıca “Freeze” seçeneği ile istatistikleri belirli bir noktada dondurarak daha iyi analiz edebilirsiniz.

3-) Unique Patternler Yapma


Bir ses dosyasını veya patterni birkaç değişiklikle çoğaltmak bazen zor olabilir. Oynatma listesindeyken farklı patternler oluşturulabilir. Bunu yapmak için, patternin veya ses dosyasının üst köşesindeki dalga sembolüne (Kırmızı kutucukla işaretlenmiş) tıklayın ve “Make Unique” seçeneğine tıklayın. Tamamdır.


4-) Stamp


Yine birçok prodüktörün kullandığı bir özellikle daha karşınızdayız. İnternete bakmaya gerek duymadan kolayca akor yapabilirsiniz. Stamps bölümü aslında parça yaparken sesin kapalı/yanlış çıkmaması için ihtiyacınız olan tek şey.


Stamps bölümüne piano rollda “Piano Roll Options > Stamp” yerinden ulaşabilirsiniz.