Müzik Prodüktörleri için Değerli 10 Adet FL Studio İpucu


Müzik prodüksiyonu ile uğraşıyorsanız FL Studio ismini mutlaka duymuşsunuzdur değil mi? Her seviyedeki prodüktörler için derlediğimiz toplam 20 maddeden ilk 10 tanesi sizlerle.

Bu ipuçları, FL Studio’yu daha profesyonel bir şekilde kullanmanızı sağlayacak. Hazırsanız önce kısa bir tanım yapıp artından ipuçlarımızın ilkiyle başlayalım.
FL Studio Nedir?


FL Studio, müzik prodüktörlerinin sıkça kullandığı bir programdır. Windows ve macOS işletim sistemlerinin hepsine yüklenebilir.


FL Studio sayesinde hali hazırda olan bir şarkıya remix yapabilirsiniz. Veyahut sıfırdan beat ve müzik de yapabilirsiniz. Öğrenmesi zaman alabilir fakat öğrendikten sonra size gelir bile sağlayabilir.
1-) Help Index

  • Help Index, FL Studio’da genellikle kullanılmaz fakat FL Studio için elmas niteliğinde bilgiler sunar.

  • Help Index’e üst barda bulunan “HELP” menüsünden ulaşabilirsiniz.


Adından da anlaşılacağı gibi, Help Index, FL Studio konusunda yardım alabileceğimiz önemli bilgilerin bulunduğu bir menüdür.


  • Özellikleri, öğreticileri, eklenti bilgileri gibi başlıkların yanı sıra belirli stok eklentilerin ve efektlerin nasıl kullanılacağını kapsar.

  • FL Studio’da takılıp kaldığınızda Help Index’e bir göz atmayı deneyin. İlerlemenize engel olan sorunlarınıza bir çözüm bulacaksınız.2-) Recording Filter


Bu önemli özelliğe BPM bölümünün yanındaki kırmızı kayıt düpmesine sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Neleri kayıt edip neleri kayıt etmeyeceğinizi seçin. Yalnızca notalar seçeneğini seçerek sadece notaları kaydedebilir, notalar ve ses seçeneklerini seçerek de yalnızca notaları ve sesleri kaydedebilirsiniz. Quantize için başka harika özellikler de mevcut fakat bunu denemeyi size bırakıyoruz.
3-) Project ve Plugin Picker


Project ve Plugin Picker’a aşağıdaki görseldeki butonlara tıklayarak erişebilirsiniz.


Project Picker, mevcut projede kullanılan patternlerin yanı sıra tüm ses kliplerinize hızlıca erişim sağlayarak işinizi kolaylaştırabilir. Ayrıca alttaki filtrelerden hangilerini görmek istediğinizi seçebilirsiniz.