Hater/Troll Tipleri ve Bu Mentalite ile Nasıl Başa Çıkarsınız

Troller ve haterlar sosyal medya mecralarında yaşayan hayat formlarıdır. Bu canlılar ile karşılaştığınızda nasıl davranacağınızı bilmezseniz, sizi devirmeleri daha da kolaylaşır. "Nefret" teriminden hiçbir zaman hoşlanmadık. Fakat maalesef ki markalaşma ve büyüme serüveninizde, hayatında sizin kadar başarıya ulaşamamış, ulaşamayacak, sizin hedeflerinize hiçbir zaman sahip olamayacak ve hayatınızda hiçbir zaman görmeyeceğiniz kişiler tarafından gölgelenmeye çalıştığınızı göreceksiniz. Bu yazımızda sizi aşağı çekmeye çalışan "hater" tiplerinden bahsedeceğiz. Ne yaparsanız yapın, siz yükseğe çıktıkça onların sayısı daha da artacak. Bu yüzden kemerlerinizi bağlayın, çünkü sizlere onlarla nasıl başa çıkacağınızı da öğreteceğiz.


İşte karşınızda 13 farklı hater tipi... 1- Patronun Oğlu:

"Tebrikler! Sonunda okulu bitirdin. Bu çok iyi oldu!"


Bir saniye, tebrikler dedi. Sanki iltifat ediyormuş gibi görünüyor fakat küçümseyici bir ton kullandı. Bir de neden "sonunda" dedi ki?

Patronun oğulları karşı tarafla küçümseyici bir şekilde konuşarak kendilerini daha iyi hissettirmeye çalışırlar. 2- Kışkırtıcı Tipleme: Bu tipler karşı tarafı sürekli provoke eder, dürter. Karşı taraf en sonunda dayanamaz ve patlar. Peki bu sefer ne olur? Kıştırtıcı Hater karşı taraf patladığında masumu oynar. Hiçbir suçu yokmuş gibi davranır. 3- Laf Cambazı: Bu tipleme yaptığınız işlere, yapmaya çalıştıklarınıza, yapacaklarınıza çamur atmaya çalışır. Bunu kimliğinize ve geçmişinize değinerek yapar. Bunu yaparken sizi küçük düşürücü söylemlerde bulunur ve kendini daha zeki ve haklı göstermek için sürekli gülücükler ve kahkahalar saçar. 4- Pesimist Hater:


Kişisel olarak algılamamanız gereken tip. Bu tip kişiler zaten yorum yapabildikleri her şeyi yermeye çalışırlar. Kendisi dışında hiçbir kişi "iyi" bir şey yapamaz.


Bu tip kişilerin pesimit olduğunu tespit ettiğiniz anda rahatsınız. Biliyorsunuz ki bunu sadece size yapmıyor. Bu tip kişiler kendi hayatlarından nefret ederler ve bunu dışarı yansıtırlar.


5- Bir Islık Çalsam Tiplemesi:


Bu tipler sizden gizli-gizli nefret ederler fakat bunu tek başlarınayken göstermezler. Sizi itibarsızlaştırmaya, lekelemeye, kendinizden şüphe etmeye zorlarlar.


Bu tip haterlar yanlarına suç ortakları bulmadan hiçbir faaliyet göstermezler. Yanlarına yandaş birini buldukları anda saldırmaya başlarlar. Bu tipler zayıf bir kişiliğe sahiptir.


6- The Horoz:


Horozlar kendi çöplüğünde baskın olduklarını savunurlar. Bu tipleme, çemberin dışarısına çıkıp ilerleyen her bir kampanyayı tekrar çöplüğe çekmeye ve derslerini vermeye yönelik davranırlar. Sizi "ait olduğunuz" yere geri koymaya ve onlardan daha iyi bir yere gelmediğinizden emin olmaya çalışırlar.

Bu tip kişiler her zaman oldukları yerde sayacaklar. The horoz, yazık sana. Kendin başaramıyorsan bari başaranlara laf etme...


7-Şovmen:


Bu tiplemeler aslında sizin arkadaşınız. Taaaa ki... Bir seyirci gelene kadar. Sizi insanların karşısında küçük düşürdüğünü zannederler. Eğer çevrenizdeki insanlar zeki ise zaten bunun farkına varır, fakat fazla zeki insanlar değillerse şovmen ile birlik olurlar.


Bu tipler sizi başkalarının önünde yerip, yalnızken arkadaşınızmış gibi davranırlar.


8- Duygu Sömürücüsü:


Nasıl olduğunu bile anlamadın... Fakat artık başka yetişkin bir bireyin sorumluluklarını tamamlamasına yardımcı oluyorsun. En kötü yanı, bunu yapmak bile istemiyorsun...Bu tipler sizi duygusal olarak manipüle ederler. Daha sonra bir bakmışsınız yapmak istemediğiniz şeyleri yapıyorsunuz. Bu kişiler sizin duygularınızı kullanarak sizi harekete geçirirler.


9- Hepiniz Balonsunuzcu Tipleme:


Bu tip kişiler karşı taraf ne yaparsa yapsın, iyi bir şeyde yapsa, mükemmel bir şey de yapsa, bu çalışmayı minimize edip onları küçük ve kötü göstermeye çalışırlar.


Bu tip kişilerle konuşurken sizi kendinizden şüphe ettirmeye çalışırlar. "Senin yaptığın iş kötü!" - Hadi ya... Bunu söylemektense daha iyisini yapsana bir görelim sen ne kadar iyisin? =)


10-Fitneci Tip:


Bu tiplemedeki kişiliğe halk dilinde "adam olmayan" denir. Bu tipler karşı taraf hakkında yalanlama yaparlar ve karşı tarafı bu şekilde kışkırtırlar. Drama queen kişilik tiplemesi.