Müzik Prodüktörünün Disiplini Nasıl Olmalı?

Bir müzik prodüktörü veya adayı olarak geliştirebileceğiniz en önemli becerilerden biri (prodüksiyon becerileri dışında…), zihinsel disiplin ve iş ahlakınızdır.


Çok yetenekli ve çalışkan bir insan olabilirsiniz ancak kendi disiplininizi oluşturmazsanız, işlerinizi zamanında yetiştiremeyecek, motivasyonunuz ve yaratıcılığınız yavaş yavaş kaybolacaktır.

Prodüktör olmak sadece yaratıcılık, tutku ve müzik sevgisi gerektirmez. Aynı zamanda sıkı çalışma, sabır ve özveri gerektirir. Şimdi isterseniz hep birlikte disiplinin, prodüktörler açısından önemi hakkında konuşalım:
• Daha iyi ve daha hızlı!


Müzik prodüksiyon yolculuğunuzda disiplininizi geliştirirseniz, çok daha hızlı geliştiğinizi bizzat kendini görecek ve hissedeceksiniz.


Aslında bunun sebebi, oldukça basittir. Disiplininizi kendi çalışmalarınıza uyguladığınızda, çalışmalarınıza daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Böylece, sağlıklı düşünüp sağlıklı kararlar alacaksınız. Ayrıca uygulamak istediğiniz her işlem, kafanızda daha da şekillenecektir.
• Kendinize Belirli Bir Kitle Oluşturun


Zaman içerisinde tutarlı olmak, hayranlarınızla etkileşim kurmanın en iyi yoludur. Düzenli olarak içerik yayınlarsanız, kitlenizin sadık kalması daha olasıdır. (Bunun müzik ile alakalı olması gerekmez. Kitlenizi nasıl geliştireceğini merak mı ediyorsunuz? Sosyal medyada hayranlar ile düzenli olarak etkileşim kurmak, ara sıra paylaşım yapmaktan daha da iyidir! )


• Prodüktör Olarak Kendinize Olan Güveniniz Artar


Tutarlı bir şekilde çalışmak, gerçek bir güven arttırıcı unsurdur. Müziğinizi yapmanız gerektiği halde, TV karşısında tamamen verimsiz bir gün geçirmenin ne kadar kötü hissettirdiğini hepimiz biliyoruz. Prodüksiyonda hedefler belirlenerek ve bu hedeflere bağlı kalmak harika bir duygu olmakla birlikte, daha fazla müzik yapabilmeniz için size daha fazla ilham verebilir.
• Daha Fazla Müzik, Daha Fazla Fırsat!


Müzik yapım sürecinde disiplinliyseniz şirketlere, tanıtımcılara vb. göstereceğiniz daha fazla müziğiniz olacaktır. Böylece, daha fazla fırsat elde etmiş olacaksınız.


Şimdi asıl konumuzun üzerinde duralım: Bir müzik prodüktörü olarak belirli bir disipline nasıl sahip olabilirsiniz ?1. Hedeflerinizi Yazın!


Öz disiplininizi geliştirmenin bir anahtarı, ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi yazmaktır. Hedeflerinizi yazmak, motivasyon için güçlü bir araçtır. İster ‘Google Takvim’ de görevler oluşturun, isterseniz hedeflerinizi f