• Emrave

Mix İçin Bilmeniz Gereken 11 Basit İpucu Part 2

Merhabalar !


İlk part olan önceki yazımda sizlere, ‘Mix için Bilmeniz Gereken 11 İpucu'nun ilk 6 maddesini paylaşmıştık. Buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımda ise, geri kalan 5 maddeyi, sizlerle paylaşacağım.

1. Parçanızdaki Her Öğeyi Varsayılan Olarak ‘HighPass’ Yapmayın


Yeni prodüktörlerin en çok yaptığı hatalardan biri de maalesef bu durumdur. Şarkınızdaki her kick ve sub’ın yanı sıra, her parçaya bir ‘highpass’ koymak, iyi bir fikir değildir. Çünkü bu, anında mix’lerinizin yumuşak veya sert tonda olmasına neden olabilir.


Tüm düşük frekanslar kesildiğinde, yüksek frekanslar çok daha yoğun ortaya çıkacaktır. Bunun, önceki yazıda bahsettiğimiz ‘2’ numaralı ipucuna aykırı olduğunu biliyoruz fakat bazen istisnalar olabilir.

Eğer sizde her sese ‘highpass’ uyguluyorsanız, bu küçük numarayı deneyin. Mix’inize kesinlikle biraz dolgunluk katacaksınız.
2. Mix Yaparken Bazı Ögeleri Solo Bırakma Alışkanlığı Yapmamaya Çalışın


Bir şey solo olarak kulağa, belirli bir şekilde gelebilir ancak genel olarak mix’te tamamen farklı olabilir.


‘VE EN ÖNEMLİ OLAN, MİX’TE NASIL SES GELDİĞİDİR.’

Kick’iniz kulağa dünyanın en iyisi gibi gelse de, şarkınızda biçimsiz ve korkunç gelebilir. Bu konu inanın, oldukça önemlidir !


Mix’in üzerinde çalıştığınızdan emin olun. Mix yapımı sırasında her bir sesi, solo bırakma alışkanlığından kurtulun.


‘Genel olarak üretirken sahip olduğumuz alışkanlıkların farkında olmak, aslında hassas bir konudur. Bazı alışkanlıklar sizi iyi şekilde etkilese de, bazıları sizi engelliyor olabilir. Bu yüzden, bu alışkanlıkların düzeltilmesi zor olabilir.’

3. Kendinize Parçayı Dinlemeye Olanak Tanıyın


Bir süredir bir parça üzerinde çalışıyorsanız, 100’den fazla kez duymuş ve kulağa nasıl geldiğine alışmış olabilirsiniz. İşte bu noktada, şarkıdaki bazı şeyleri düzeltmek için ihtiyacınız olan algıya sahip olamayabilirsiniz.


Beyniniz aslında yeterince zaman verildiğinde her şeyi yoluna koyacaktır. Bu yüzden, birkaç gün kafanızı dinlemeye çalışın. Ardından dinlenmiş kafa ve kulaklar ile mix’inize, yeni bir bakış açısıyla geri dönün.

Kendinize bir süre dinlenme payı bırakın. Emin olun, daha güzel sonuçlar elde edeceksiniz.


4. Stüdyo Dışında Sürekli Not Alın


Bir kalem ve not defteriniz olsun.