Pop Filter Nedir ve Neden İhtiyaç Duyarız?

Yaptığınız bir şarkıya kendi vokallerinizi kaydetmek son derece tatmin edici ve eğlenceli olabilir. Bunun nedeni, kendi yarattığınız vokal ile kendinizi temsil edebilmenizin, size gurur ve tatmin duygusu vermesidir. Prodüksiyonunuza eklemek için bir mikrofon kullanırken sonsuz yaratıcı olanaklara sahip olacağınızdan bahsetmiyorum bile!


Sadece birkaçını saymak gerekirse; pürüzsüz vokal hatları ve hatta ağızdan yapılmış ses efektleri yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için öncelikle vokallerinizi mümkün olan en iyi ses kalitesini elde edecek şekilde ayarlandığınızdan emin olmanız gerekir. Bu şekilde, kayıtta aradığınız duyguyu yakalayabileceksiniz. Bunu yapabilmek için, doğru ses kayıt ekipmanına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.


Çünkü ne yazık ki iPhone'unuzun ses kaydedicisi bu iş için yeterli olmayacak! Kaliteli bir vokal için ihtiyaç duyacağınız ilk ekipman güçlü bir yoğunlaştırıcı mikrofondur. Bir ses arabirimi de oldukça gereklidir, böylece mikrofonunuzu prize takabilir ve prodüksiyon sisteminize bağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, aslında inanılmaz derecede yardımcı olan ancak, yeni başlayan şarkı yazarları ve yapımcılar tarafından genellikle gözden kaçırılan bir ekipman parçasıdır Pop Filter.
Pop filtrenin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Peki, bu filtrenin ne olduğunu anlamak için önce vokal pop dediğimiz şeyin ne olduğunu anlamamız gerekiyor.


Hiç yüksek patlama veya çatırtı sesleri içeren bir kayıt duydunuz mu? İşte bu sesler kayıt ve dinleme deneyiminin kalitesini oldukça bozarlar. İşte vokal pop dediğimiz şey burada devreye girer. Bu sesler bazen kulağa ince gelebilir, ancak o kadar barizdir ki, kaydı buna rağmen niye yayınladıklarını bile merak edersiniz.


Bir pop filtresinin (pop filter) düzeltmesi gereken şey budur. Kısacası, vokal pop'u ortadan kaldırmak için bir pop filtresi tasarlanmıştır. Ama ilk etapta geleneksel bir mikrofon kullandığınızda neden vokal patlaması olduğuna bakalım.
VOKAL POP NEDEN OLUŞUR?


Vokal pop, kalın ‘’B’’ ve ‘’P’’ seslerini vurgularken ortaya çıkar. Buna bazen “patlayıcı” ses denir. Esasen, mikrofona güçlü sesler yayıldığında ortaya çıkan bir gümbürtü veya patlamadır. Bu patlayıcı seslerin bariz sonucu, herhangi bir dinleyici için deneyimi mahvedebilecek can sıkıcı bir tıkırtı, patlama veya gümbürtü efektidir. Bu etkinin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız, bu küçük deneye göz atmalısınız.1- MUM DENEYİ


Bir mum yakın ve alev yönünde B veya P seslerini söylemeye başlayın. Yaydığınız patlayıcı seslere yanıt olarak mum alevinin titrediğini fark edeceksiniz. Buna karşılık, ağzınızla bir “Ah” sesi çıkarmaya çalışın işte o zaman mum alevinin hiç titreşmediğini göreceksiniz. Patlayıcı sesler ile “Ah” sesleri arasındaki en büyük fark, havanın ağzınızdan çıkma şeklidir.


Patlayıcı seslerde; hava, daha yumuşak, daha uzun süreli bir “Ah” sesi çıkardığınızdan çok daha yüksek ve güçlü bir hızla dışarıya yayılır. Aynı sesleri kaydederken ve bunları mikrofonunuzda çoğaltırken, benzer bir kalıp fark edeceksiniz. Patlayıcı sesler hoş olmayan bir sonik rahatsızlık yaratır. "Ah" gibi daha yumuşak, hafif sesler net bir şekilde duyulur ve kaydın doğasını bozmaz. Ek olarak, patlayıcı seslerin oluşumu, Yakınlık Etkisi olarak bilinen durumu yaratır.MİKROFONUNUZDA HASAR VE YAKINLIK ETKİSİ


Neredeyse tüm mikrofonlarda meydana gelen yakınlık etkisi, bir ses kaynağı yakın olduğunda bas veya düşük frekans tepkisinde artıştır.


Patlayıcı ses yayıldığında, oluşturduğu düşük frekanslı ses, mikrofona alçak sesli bir "gümleme" olarak çevrilir. Bu, bazı durumlarda mikrofon ne kadar yakınsa, o kadar çok vokal pop duyacağınız anlamına gelir. Hiç profesyonel olmayan bir ses üretmenin yanı sıra, vokal pop mikrofonunuz için çok zararlı olabilir.


Kayıt sırasında ağzınız mikrofona çok yakınsa ve bir vokal patlaması meydana gelirse, bu durum mikrofonun çıkış transformatörünü (varsa) doyurabilir veya mikrofonun ön amplifikatörünü aşırı yükleyebilir. İnsan tükürüğü, mikrofonunuzun ömrünü de etkileyebilir. İnsan tükürüğündeki tuzlar aşındırıcıdır ve mikrofonunuzdaki metali ya bozar ya da paslandırır. Tüm mikrofonların yakınlık etkisine veya patlayıcı seslere aynı tepkiyi vermediğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle, bazı mikrofonlar vokal pop'a diğerlerinden daha yatkın olabilir.

Condenser (Yoğunlaştırıcı):


Tipik olarak bir stüdyoda kullanılan yoğunlaştırıcıların hafif diyaframları nedeniyle patlamaya karşı son derece hassas oldukları bilinmektedir. Stüdyoların en yüksek kalitede ses çıkışı elde etmek için kondenser mikrofonlarını pop filtrelerle donatmaları çok önemlidir.