Vokal Mix'inde Compressor Kullanımı

Güncelleme tarihi: 3 Nis

Compressor, hemen hemen her mix üzerinde kullanılan olmazsa olmaz denilebilecek bir işlemcidir. Compressorler sesin dinamiğini stabil tutmak gibi bir çok işlemde kullanılır. Bu sayede inişli çıkışlı olan vokal kaydınızı birbirine yapıştırarak doğru duyuma ulaştırır.FL Studio'nun stok plugini olan Fruity Compressor üzerinden compressor'ün parametrelerini inceleyelim;1- Treshold


Kısaca tanımlayacak olursak compressor'e gönderdiğiniz sesin kısılmaya başlamasını istediğiniz bölüm olarak adlandırabiliriz.


Elimizdeki işlemcide treshold aralığı 0 ila 60 db aralığındadır.


Treshold'u seçtiğiniz desibel aralığına getirdiğinizde, ses bu aralığı aştığında compressor devreye girip sesi azaltmaya başlayacaktır.
2- Ratio


Treshold'dan geçirilen sinyalin hangi oranda azalacağını belirler. Eğer bu ayarı en son düzeye çekerseniz üzerindeki her şeyi kesme işlemi yapmış olursunuz.


Ratio'nun mantığını kavramanız için küçük bir örnek verelim.Örneğin bir ses sinyalini compressorünüze gönderdiniz ve treshold'u -20 bandına getirdiniz.


Hemen ardından sinyal ratioya iletilecektir. Ratio üzerinde 3.1 düzeyinde bir ayar yaptığınızı varsayalım.


Bu demek oluyor ki, belirtilen düzeyin 3 db üzerine çıktığı an bir db kıs. Ratio böylelikle görevini yapmaya başlar.


3- Attack


Compression işleminin başlama süresidir ve milisaniye cinsinden gösterilir. Attack süresi arttıkça compressörün devreye girme süresi gecikir.
4- Release


Compression işleminin bitme süresidir ve attackta olduğu gibi milisaniye cinsinden gösterilir. Release süresi arttıkça compressörün devreden çıkma süresi gecikir.
5- Gain


Compression işlemi yapıldıktan sonra duyulan ses seviyesinin düzeyini arttırıp azaltmanıza yarar.
Compressor'ün parametrelerini incelediğimize göre size vocal mix esnasında uygulayabilmeniz için bir kaç tüyo vereceğim.
A- Sıkıştırılmış Adlibler İçin Compression İşlemi


Genelde autotune, distortion ve